top of page

‘Tatbikat’ deprem farkındalığını artırmayı hedefliyorÜlkemizi derinden etkileyen depremlerin üzüntüsünü yaşamaya devam ediyoruz. Depremin yaralarını sarmak ve felaketlerin önüne geçmek için kurumların alacağı önlemlere ek olarak kişilerin de deprem farkındalığının artması ve olası depremlerde alabileceği önlemleri bilmesi büyük önem taşıyor. Yüzde yüz Petrol Ofisi iştiraki Petrolig Games’in geliştirdiği ‘Tatbikat’ isimli eğitici deprem bilinçlendirme uygulaması 7’den 70’e herkesin depreme yönelik bilincini artırmayı hedefliyor.


Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Petrol Ofisi Grup CEO’su Mehmet Abbasoğlu “Petrol Ofisi Grubu olarak ana iştigal alanımız ve amiral gemimiz akaryakıt dağıtımının yanında ekosistemimizdeki tüm oluşumlarımızla da felaketin üzerine hassasiyetle eğilmeye devam ediyoruz. Sorumluluklarımızın farkındayız, tüm grup şirketlerimiz ve iştiraklerimizle kalıcı, fayda sağlayan ve uzun vadeli çözümler için çalışıyoruz. Bu çerçevede, grubumuzun oyun teknolojileri şirketi Petrolig Games’in tamamen sosyal sorumluluk bilinci ve gönüllülük esasıyla depremin peşi sıra hayata geçirdiği Tatbikat da bu adımlardan biri. Petrol Ofisi Grubu olarak tüm kılcallarımızla afete yönelik bilinçlendirme çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.


Petrolig Games Genel Müdürü Burçin Cafer de “Tatbikat’ı bir sosyal sorumluluk projesi olarak depremlerin ardından ülkemizde böylesine büyük acıların bir kez daha yaşanmaması umuduyla İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Afet Yönetimi Enstitüsü öğretim üyeleri, pedagoglar ve 3.3 milyonu aşkın Sosyal Lig Fantezi Futbol oyuncusunun katkılarıyla geliştirdik. Eğitim, her konuda olduğu gibi depreme karşı da bizleri koruyacak en etkin araçların başında geliyor. ‘Tatbikat’, deprem bilinci kazandırırken olası depremlere karşı hazırlıklı olmanın yollarını da öğretmeyi amaçlıyor” diyor.


Deprem felaketinin acısını ülkece yaşamaya devam ederken bir yandan da depremin yaralarını el ele vererek sarmaya devam ediyoruz. Bir kez daha böylesine büyük bir felaket yaşamamak hem kurumların hem de kişilerin alacağı tedbirlerle mümkün. Kişisel anlamda alınabilecek bu tedbirlerin başında eğitim ve farkındalık geliyor. Petrol Ofisi Grubu’nun oyun teknolojileri şirketi Petrolig Games, ‘Tatbikat’ ile deprem farkındalığını artırırken herkesi bilinçlendirmeyi amaçlıyor.


Olası bir depreme karşı hazırlıklı olmayı öğretiyor


İTÜ Afet Yönetimi Enstitüsü öğretim üyeleri ve pedagogların katkılarıyla geliştirilen uygulama, olası bir depremde hem kendinizi hem de sevdiklerinizi güvende tutmak için yapılması gerekenleri interaktif bir şekilde öğretiyor.


Depremde güvende kalmanın yollarını öğreten ‘Tatbikat’, 7’den 70’e herkese hitap eden eğitici bir oyun uygulaması. Tatbikat, ‘Depreme hazırlık, deprem anı ve deprem sonrası’ olmak üzere 3 aşamadan oluşuyor. Her aşamada deprem konusunda bilinç kazandırmayı amaçlayan farklı görevleri yerine getirerek oyun tamamlanıyor.


Gönüllü olarak geliştirilen bir sosyal sorumluluk projesi


Petrolig Games Genel Müdürü Burçin Cafer, “Petrol Ofisi, depremlerin hemen ardından afet bölgesindeki arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarının kesintisiz sürdürülebilmesi için bölgeye yardım için harekete geçmişti. Deprem gerçeğinin yadsınamayacağı ülkemizde, geleceğe ışık tutacak ve olası depremlerin sebep olacağı hasarların önüne geçebilecek uzun vadeli ve kalıcı çözümler üreten projelere imza atmak ve toplumda deprem bilincini oluşturmak önem kazandı.

Bizler de hem Petrol Ofisi Grubu’nun bir parçası hem de bir oyun teknolojileri şirketi olarak bu konuda neler yapabileceğimiz üzerine düşünmeye başladık ve Tatbikat’ı ortaya çıkardık. Proje, tamamen arkadaşlarımızın gönüllü katılımıyla ve sosyal sorumluluk duygusuyla çok kısa bir sürede hayata geçirildi. Uygulamamızdaki bilgilerin uygunluğu ve geçerliliği konusunda danışman pedagoglar ile İTÜ Afet Yönetimi Enstitüsü’ndeki kıymetli öğretim üyelerine danıştık. Umuyoruz ki ülkece bir daha böylesine büyük bir felaketle karşılaşmayız. Depremlerde hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah'tan rahmet; aileleri ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar dileriz” dedi.


Tatbikat, App Store ve Google Play’den ücretsiz indirilebilir.


Detaylı bilgi için: tatbikatoyunu.com


Petrolig Games Hakkında;


Yüzde yüz Petrol Ofisi Grubu iştiraki Petrolig Games, hayatın eğlencesini ve rekabetini herkesle buluşturan, eğlence içerikleri sunan bir oyun teknolojileri şirketidir. Türkiye Süper Ligi’ne özel ilk ve en popüler fantezi futbol oyunu Sosyal Lig’i geliştiren şirket, yeni teknolojilere yatırım yapmayı sürdürmektedir. Teknoloji ve dönüşüm odaklılık ile önümüzdeki dönemde mobil eğlence ve teknoloji alanında daha büyük kitlelere ulaşmayı hedefleyen Petrolig Games, ‘yeteneği ve geleceği’ odak noktasına almaktadır.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Kommentare


bottom of page