top of page

Todd Boehly 675 Milyon € HarcadıBoehly ve Clearlake Capital, Mayıs 2022'de kulübü devraldı ve o zamandan beri 17 oyuncu için yaklaşık 675 milyon € harcadı.


Aslında Todd Boehly ve konsorsiyum bir ilk 11'i tamamlamaya yetecek kadar oyuncu satın aldı. Son iki transfer döneminde yaptıkları 17 transfer sayesinde kadro tamamen yenilendi.


Bu transferlerin çoğu önemli ölçüde para harcanmasına neden oldu ve bu da Chelsea'nin Finansal Fair Play düzenlemelerine uyup uymadığı hakkında soru işaretlerine yol açtı. Görünen o ki transfer anlaşmalarını yapılandırma biçimleri, kulübün FFP sınırları içinde kalmasına izin veriyor. Yapılan büyük sözleşmelerde ücretlerin taksitlendirilmesi de Maviler’in işini kolaylaştırıyor.


Her şeye rağmen, sadece iki transfer döneminde 17 oyuncuya toplam 675 milyon € harcamak çok büyük bir miktar. Üstelik Christopher Nkunku da bu listede bile yer almasa bile yaklaşık 60 milyon €’luk transfer ücretiyle önümüzdeki yaz kulübe katılmayı çoktan kabul etti.


Chelsea aslında ara transfer döneminde yaklaşık 360 milyon € harcadı. Bu, yalnızca ocak ayı içinde Premier League'in toplam harcamalarının yaklaşık yarısını oluşturuyordu.


Kulüp, Enzo Fernandez’i ara transferin son gününde kadroya kattı. Arjantinli oyuncu için ödenen 121 milyon €, onu Premier League tarihinin en pahalı transferi yaptı.


Aynı dönemde Chelsea, Shakhtar Donetsk'ten Mykhalo Mudryk'i tam 98 milyon € karşılığında transfer etti. 2022 yazında transfer edilen Wesley Fofana, Marc Cucurella ve Raheem Sterling ise 200 milyon €’dan fazlaya mal oldu. Bunlara ek olarak iki kiralık transfer Joao Felix ve Denis Zakaria, gelecekte herhangi bir kalıcı anlaşma yapılırsa Chelsea’nin kasasından hatırı sayılır para çıkmasına yol açacak.


Bu arada, Cesare Casadei 20 milyon €’ya mal oldu. Ancak 20 yaşındaki oyuncu U21 takımında oynuyor ve henüz A takımda ilk maçına çıkmadı. 35 milyon €’ya kadroya katılan 19 yaşındaki sağ bek Malo Gusto ise sezonun geri kalanı için Lyon'a kiralandı.


Chelsea'nin Todd Boehly döneminde kadrosuna kattığı tüm oyuncular, bonservis bedelleri ve geldikleri kulüpler ise şöyle sıralandı:


Enzo Fernandez, € 120 M (Benfica)


Mykhalo Mudryk, € 98 M (Shakhtar Donetsk)


Wesley Fofana, € 80 M (Leicester City)


Marc Cucurella, € 65 M (Brighton ve Hove Albion)


Raheem Sterling, € 56 M (Manchester City)


Kalidou Koulibaly, € 38 M (Napoli)


Benoit Badiashile, € 38 M (AS Monaco)


Malo Gusto, € 35 M (Lyon)


Noni Madueke, € 32 M (PSV)


Cesare Casadei, € 20 M (Inter)


Carney Chukwuemeka, € 18 M (Aston Villa)


Andrey Santos, € 12 M (Vasco da Gama)


Pierre-Emerick Aubameyang, € 12 M (Barcelona)


David Datro Fofana, € 12 M (Molde)


Joao Felix, Kiralık (€ 10.5 M) (Atletico Madrid)


Gabriel Slonina, € 9 M (Chicago Fire)


Denis Zakaria, Kiralık (€ 2.8 M) (Juventus)


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page