top of page

UEFA VE ERC İŞ BİRLİĞİYLE İLK YARDIM EĞİTİMLERİ DEVAM EDİYORAni kalp durması herkesin başına, her zaman ve her yerde gelebilir. Tıbbi yardım almak ve kardiyopulmoner resüsitasyona (CPR) hemen başlamak çok önemlidir, çünkü her saniye önemlidir.


Bu mesaj, UEFA ile Avrupa Resüsitasyon Konseyi (ERC) arasındaki yeni eğitim ortaklığının temel mesajıydı ve aynı zamanda, Alman Futbol Federasyonu'nun (DFB) Frankfurt'taki genel merkezinde başlayan 8. UEFA Tıp Sempozyumu'nun açılış oturumunun da ana temasını oluşturmuştu.


UEFA ve ERC, yıl boyunca düzenlenen/düzenlenecek Wembley'deki kadınlar Finalissima, Hollanda'daki Uluslar Ligi finalleri ile Gürcistan ve Romanya'daki 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası gibi büyük turnuvalarda CPR eğitimlerini organize etti. Bu eğitim organizasyonu UEFA ve 55 üye federasyonun personeliyle birlikte Almanya'da EURO 2024'te çalışan profesyonel ve gönüllüleri de kapsayacak şekilde genişletildi. Organizasyonun sonunda toplam 12.000 kişiye eğitim verilmesi hedefleniyor.


İlk kursiyerler arasında UEFA Başkanı Aleksander Ceferin de vardı:


"Futbolda tıbbın rolü her zamankinden daha önemli ve UEFA, ERC ile iş birliği içinde bu yeni girişimi başlatmaktan büyük gurur duyuyor. Her birimiz ani bir kalp durmasına seyirci olabiliriz ve bu gerçekleştiğinde her saniye önemlidir. Bu sorunla ilgili farkındalığı artırmak ve insanları kendilerini eğitmeye, adım atmaya ve hayat kurtarmaya teşvik etmek için futbolun güçlü sesini kullanmak istiyoruz.”


ERC Başkanı Profesör Dr. Koen Monsieurs ise konuya şu ifadelerle yaklaşarak bu konuda eğitim olmanın öneminin altını çizmişti:


“Avrupa Resüsitasyon Konseyi, UEFA ile iş birliğinden heyecan duyuyor. Bu ortaklık sayesinde çok fazla sayıda insana çok önemli bir mesajla ulaşabileceğiz: Hepimiz resüsitasyon öğrenmeye biraz zaman ayırarak bir hayat kurtarabiliriz. Birlikte kalp durması durumunda hayatta kalma oranını artıracağız.”


Eğitim sunumu, halkı CPR eğitimi almaya teşvik eden bir bilinçlendirme kampanyasıyla yılın ilerleyen zamanlarında tamamlanacak. Hızlı ve uygun şekilde uygulanan yardımın ani bir kalp durmasından kurtulma şansını ikiye hatta üçe katlayabileceği ve Avrupa genelinde yılda 100.000'e kadar hayat kurtarabileceği tahmin edilmektedir.


Uluslar Ligi’nde CPR Eğitimi


UEFA ve ERC’nin birlikte organize ettiği eğitim kampanyasının bir parçası olarak geçtiğimiz günlerde UEFA Uluslar Ligi’nde forma giyen yıldız futbolcular, 21 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası’nda oynayacak genç meslektaşlarıyla birlikte CPR eğitimi aldılar.


Bu yılın başlarında Kadınlar Finalissima'sında takımların birlikte gerçekleştirdiği bu eğitim, Hollanda’daki Uluslar Ligi finallerinde de devam etti.


İspanya, İtalya, Hollanda ve Hırvatistan takımları, uzmanların rehberliğinde CPR tekniklerini edinme ve acil durumlarda bu teknikleri kullanmak üzere paha biçilemez bir eğitim aldılar.


Eğitim süreci hakkında konuşan İtalya Milli Takımlar İletişim Departmanı Başkanı Paolo Corbi, “İtalya milli takımı personeli ve oyuncuları ilk kez bir ilk yardım eğitimine aktif olarak katılma fırsatı buldular ve gerçek bir öğrenme arzusu gösterdiler. Son Avrupa Şampiyonası'nda yaşananların hatırası hala tüm İtalyanların hafızasında tazeliğini koruyor. Eğitim boyunca hem bilgileri dinlemek hem de ani kalp durması durumunda hızlı canlandırma tekniklerini öğrenmek için aktif katılım oldu.” diyerek organizasyondan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Fransa 21 yaş altı milli takımının formasını giyen Mohamed Simakan ise, "Çok şey öğrendik. Büyük kazalar her yerde ve hatta sahada olabilir. Bugün öğrendiğimiz ilk yardım hareketleri gerçekten önemliydi. Bunlar acil durumlarda nasıl tepki vereceğimizi bilmemize yardımcı olabilir. Umarız öğrendiklerimizi kullanmamıza gerek kalmaz ancak böyle bir şey olursa nasıl tepki vereceğimizi artık biliyoruz." dedi.


Girişim, yıl boyunca çeşitli gençlik ve futsal turnuvalarında yarışan takımları kapsayacak şekilde genişletilecek. Ayrıca UEFA personeli, Avrupa futbolunun 55 ulusal federasyonunun üyeleri ve Almanya'daki EURO 2024'te çalışan gönüllüler de CPR eğitimi alacak.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page