top of page

Yıldızlar Katar Yolculuğunda Yer BulamadıYazan: Alper Erdem


Katar 2022 FIFA Dünya Kupası için geri sayım sürüyor.


Tarihte ilk kez kış aylarında ve Orta Doğu’da düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası öncesinde takımlar kupa kadrolarını birer birer açıklıyor.


Açıklanan kadrolarla birlikte spor kamuoyunda, kadrolara alınan ve alınmayan oyunculara ilişkin tartışmalar da sürüyor.


Şu ana kadar özellikle İspanya’nın kadrosundaki tercihler dikkat çekerken, İngiltere’de de tartışmalar özellikle 2 isim üzerinde yoğunlaşıyor.


Luis Enrique Tercihleriyle Ses Getirdi


Son 2 FIFA Dünya Kupası’na sırasıyla grup aşaması ve Son 16’da veda ederek beklentilerin altında kalan İspanya’da, Katar’a gidecek olan kadronun açıklanması tartışmaları beraberinde getirdi.


Barcelona’dan 7 oyuncunun davet edildiği genç kadroda önemli isimler kendilerine yer bulamadı. Paris Saint Germain’den Sergio Ramos, Manchester United kalecisi David De Gea, Liverpool orta sahası Thiago Alcantara, teknik direktörü Luis Enrique tarafından tercih edilmedi.


Tartışmaların gölgesinde kadroyu duyuran Luis Enrique, “Burada bir takım oluşturduk ve Katar’da sonuna kadar mücadele edeceğimize eminim. Korkmuyoruz. Topa karşı agresif, hücumda ise çok daha cesur oynayacağız.” diye konuştu.


Southgate’in Maguire Kararı


Katar 2022 FIFA Dünya Kupası öncesinde en çok konuşulan kararlardan biriyse uzun süredir büyük turnuva kazanamayan İngiltere Teknik Direktörü Gareth Southgate’den geldi.


Southgate, Manchester United’da formasını kaybetmiş gibi gözüken Harry Maguire’ı Fikoyo Tomori’nin yerine milli takıma davet etti.


Gareth Southgate bu kararını, “"Daha deneyimli defans oyuncularımızı seçtik ve şu anda gençlerin gerçekten iyi özelliklere sahip olduğunu düşünüyoruz. Ancak daha deneyimli olanları dışarıda bırakmak için yeterince şey yaptıklarını düşünmüyoruz.” sözleriyle açıkladı.


Fikoyo Tomori ile birlikte Roma’da Jose Mourinho’nun vazgeçilmezlerinden biri olan Tammy Abraham ve Manchester United’da iyi günler geçirmeyen Jadon Sancho da Katar kafilesinde kendilerine yer bulamadılar.


Tite 2 İsme Yer Vermedi


Turnuvanın favorilerinden biri olarak gösterilen Brezilya’da ise 39 yaşındaki Daniel Alves’in davet alması ülke gündeminde yer buldu.


Bununla birlikte Liverpool’un forveti Roberto Firmino’nun kadroda olmaması ise Brezilya Teknik Direktörü Tite’nin en büyük sürprizlerinden biri olarak yorumlandı. Firmino ile birlikte bir başka Premier League patentli oyuncu Gabriel Magalhaes da FIFA Dünya Kupası’na çağırılmadı.


Jonathan Clauss Tartışması


Katar 2022 FIFA Dünya Kupası’nda Paul Pogba ve N’Golo Kante gibi yıldızlarından sakatlıkları sebebiyle faydalanamayacak olan Fransa’da teknik direktör Didier Deschamps, Olimpik Marsilya’da bu sezon 13 lig maçında 5 asist yapıp 1 gol atan Jonathan Clauss üzerinden eleştirildi.


Clauss’u FIFA Dünya Kupası kadrosunda tercih etmeyen Didier Deschamps, bu kararında sistem tercihinin etkili olduğunu belirterek, “Üçlü sistemde iyi işler yaptık fakat zorluklar da yaşadık. Zor durumları tersine çevirmeyi başarsak da çoğu zaman dengemiz bozuldu. Turnuvada dörtlü oynayacağız ve sistem, kaçınılmaz olarak, ne yazık ki farklı oyuncu tercihlerine yol açıyor.” dedi.


Tüm bu isimlerle birlikte Almanya’da Mathias Hummels’in tercih edilmeyişi de ülke basınında kendisine yer buldu. Hummels, bu tercih ile ilgili “kariyerimin en büyük hayal kırıklığı” ifadelerini kullandı.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

تعليقات


bottom of page