top of page

Avrupa'nın borçlu kulüpleri listelendi

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Farklı spor branşlarında yaptığı araştırmalarla öne çıkan SQaF oluşumu (Sports Quotes and Facts), geçtiğimiz günlerde Avrupa’nın büyük futbol kulüplerinin mali durumları hakkında bir rapor yayımladı.

Matthew Chandler’ın imzasıyla yayımlanan raporda, Avrupa futbolunda en çok borcu bulunan kulüpler listelendi.

İsviçre merkezli The Swiss Ramble’ın elde ettiği veriler ve araştırma şirketi KPMG’nin yaptığı çalışmalardan çıkan sonuca göre hazırlanan raporda, en borçlu 10 Avrupa kulübü listelendi.Listedeki 5 Kulüp İngiltere’den


Avrupa’nın en borçlu futbol kulübünün, 2022 yılının ilk çeyreği baz alındığında 1,2 milyar pound ile Tottenham olduğu belirtildi.

Tottenham’ın dışında İngiltere Premier Lig’den 4 kulüp daha Avrupa’nın en borçlu futbol kulüpleri listesine girdiler.

Bu ekiplerden Manchester United, 771 milyon pound, Arsenal 405 milyon pound, Liverpool 386 milyon pound ve Everton ise 353 milyon pound borca sahipler.

Bununla birlikte daha önce La Liga yönetimi tarafından büyük bir borç sarmalının içinde olduğu resmi olarak açıklanan Barcelona’nın 1 milyar pound, Atletico Madrid’in 804 milyon pound ve Real Madrid’in ise 651 milyon pound borcu olduğu listede belirtildi.

Tüm bu kulüplerin yanında İtalyan takımları Inter ve Juventus ise sırasıyla 757 milyon pound ve 752 milyon pound ile borçlular listesine girdiler.

Listenin bütünü ve sıralaması şu şekilde oluştu:


1. Tottenham (£1.2 milyar)


2. Barcelona (£1 milyar)


3. Atletico Madrid (£804 milyon)


4. Manhcester United (£771 milyon)


5. Inter (£757 milyon)


6. Juventus (£752 milyon)


7. Real Madrid (£651 milyon)


8. Arsenal (£405 milyon)


9. Liverpool (£386 milyon)


10. Everton (£353 milyon)En Büyük Transfer Zararı Barcelona’nın


Bu kulüpler arasında borçların dağılım tablolarına da yer verilirken, bu tablolarda Barcelona kulübünün transferden en fazla zarar eden kulüp olması dikkat çekiyor.

Buna göre toplamda 1 milyar pound borcu bulunan Barcelona’nın, borçlarının 283 milyon pound’luk kısmını transferler oluşturuyor. Öte yandan Barcelona’nın, diğer kulüplerin çok üstünde bir bedelle 180 milyon pound’luk personel borcu olduğu görülüyor.

Avrupa’nın borçlu kulübü olan Tottenham’ın ise transfer borçlarının 140 milyon pound olduğu ve herhangi bir personel borcu bulunmadığı belirtiliyor. Tottenham’ın borçlarının büyük bir bölümünü finansal borç kalemi (831 milyon pound) oluşturuyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page