top of page

Fransa zirveye ortak olabilecek mi?Futbol dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olan Ballon d’Or ödülü, Avrupa’da yılın en iyi futbolcusuna veriliyor.

1956 yılında France Football dergisi tarafından ortaya atılan bir fikirle hayata geçirilen Ballon d’Or ödülleri, o günden bu yana 2020 yılındaki pandemi dönemi hariç her sene düzenli olarak veriliyor.

İlk yıllarında yalnızca Avrupalı oyunculara verilmesi kararlaştırılan ödül, yıllar geçtikçe Avrupa’da oynayan bütün futbolculara açık hale geldi.

2010 yılından itibaren FIFA ile France Football dergisinin iş birliği sonucunda ödül 5 yıl boyunca FIFA Ballon d’Or ismiyle verilse de 2016 yılından itibaren ödüllendirme yine sadece France Football tarafından yapılmaya başlandı.


Ballon d’Or Rekoru İspanyol Kulüplerinin


1956 yılında verilen ilk Ballon d’Or ödülünden bugüne kadar dağıtılan 65 ödülün, 23 tanesi İspanyol kulüpleri Barcelona ve Real Madrid’de oynayan futbolcular tarafından kazanıldı.

Buna göre Barcelona, tarih boyunca 6 farklı oyuncuyla 12 ödül aldı ve Ballon d’Or ödülünü en çok kazanan kulüp oldu. Barcelona adına ilk olarak 1960 yılında İspanyol oyuncu Luis Suarez ödülü kazandı. Sonrasında Johan Cruyff (2), Hristo Stoiçkov, Rivaldo, Ronaldinho ile Barcelonalı oyuncuların ödül sayısı 6’ya çıktı. Bununla birlikte Lionel Messi, Barcelona forması giydiği dönemde 6 Ballon d’Or kazanarak Barcelona adına toplam sayıyı 12’ye yükseltti.

Barcelona’nın ardından Ballon d’Or ödülünü en çok kazanan kulüp ise 11 ödülle Real Madrid oldu. Real Madrid forması altında Avrupa’nın En İyi Futbolcusu seçilen isimler Alfredo Di Stefano (2), Raymond Kopa, Luis Figo, Ronaldo, Fabio Cannavaro, Cristiano Ronaldo (4) ve Luka Modric oldular.

Bu iki kulübün ardından İtalyan kulüpleri Juventus ve Milan ise 8’er ödül kazanarak toplamda 16 defa futbolcularına bu prestijli ödülü getirmeyi başardılar.Farklı İsimlerle En Çok Ödül Kazanan Ülke Almanya


Ballon d’Or ödülü bugüne kadar 20 farklı ülkeden 44 futbolcu tarafından kazanıldı. Bu istatistiğe göre Almanya, Hollanda, Portekiz ve Arjantin 7’şer kere bu ödülü kazanan futbolcuları ülkelerinden çıkarmayı başardılar.

Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo etkisiyle bu sıralamada üst basamaklarda bulunan Arjantin ile Portekiz’in yanı sıra Almanya, tam 5 farklı isimle 7 ödülü aldı.


Bu alanda liderliği elinde bulunduran Almanlar, 1972 ve 1976’da Franz Beckenbauer ile, 1980 ve 1981’de Karl-Heinz Rummenigge ile, 1970’te Gerd Müller, 1990’da Lothar Matthaus ve 1996’da Matthias Sammer ile Ballon d’Or ödülünü kazandılar.


Benzema Kazanırsa İstatistikler Değişecek


2022 yılında sezon bazında verilmeye başlanacak olan ödülü, La Liga ve UEFA Şampiyonlar Ligi’nde sezonu şampiyon olarak tamamlayan Real Madrid’in Fransız golcüsü Karim Benzema’nın kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Birçok otoritenin üzerinde hem fikir olduğu ödüllendirme gerçekleşirse Real Madrid’in Ballon d’Or ödülünü en fazla kazanan kulüp olma rekoruna ortak olmasının yanında Fransa da ödülü en çok kazanan ülkeler arasına 5 futbolcuyla girip, Almanya ile liderliği paylaşacak.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

תגובות


bottom of page