top of page

Sir Alex Ferguson’a Kazanmayı Öğreten Adam: Bob PaisleyAlex Ferguson’un saha dışı yetenekleri öyle iyiydi ki bir basın toplantısı ile mükemmel giden ve Şampiyonlar Ligi’ni kazanacak olan 7 puan önündeki Liverpool’u karıştırmayı başarıp şampiyon olabiliyor, kendisinden çok daha iyi bir takıma sahip olan Di Stefano’yu manipüle edip Aberdeen’i Avrupa’nın zirvesine oturtabiliyordu.Ancak Ferguson bizlerin hatırladığı gibi her zaman böyle kurnaz bir teknik direktör değildi. Ona bu kurnazlığı öğreten o zaman kadar karşılaştığı en büyük rakip teknik direktör olan Liverpoollu Bob Paisley olmuştu.

Ferguson henüz 40’lı yaşlarında ve pek tanınmayan bir teknik direktörken İskoçya takımı Aberdeen’i Avrupa Kupası’na taşımayı başarmıştı. İkinci turda İngiltere’yi uzun yıllardır domine eden Liverpool ile karşılaşmışlardı.Ferguson dersine çok iyi çalışmış hatta yardımcılarına yaptığı analizleri kast ederek: “O çakalların yatağın hangi tarafında yattıklarını bile söyleyebilirim” demişti. Tüm dünyanın beklediğinin aksine ilk maçta Bob Paisley’nin efsane Liverpool’u Aberdeen’i ezemedi, zor bir şekilde 1-0 kazanabildi. Ferguson çalışmasının meyvesini almış ve umutlanmıştı.Bir sürpriz yapabileceklerini düşünmeye başlamıştılar. Liverpool Teknik Direktörü Bob Paisley ise ilk maçta canını sıkan Ferguson’a hayatının dersini vermeye karar vermişti.


Liverpool’un tecrübeli lideri hemen Aberdeen’in bel kemiği olan iki futbolcuyu gözüne kestirdi. Basın toplantılarında bu futbolcuları övmeye başladı. “Britanya’nın en pahalı futbolcuları olmalılar.” dedi. Dönemin en önemli teknik direktöründen gelen bu abartılı övgüler ikinci maç öncesi Aberdeen’in kimyasını bozdu.Ferguson futbolcuları ile iletişimde zorlandı bir de üstüne Liverpool taraftarları bu iki futbolcuyu alkışlayınca maç herkesin aklından çıktı. Aberdeenli futbolcular resmen sahadan silindiler, bir tanesi kendi kalesine gol atacak kadar maçtan koptu.


Ferguson büyük hayallerle çıktığı maçtan 4-0 yenik ayrılırken not defterine: “Psikolojik savaş konusunda iyi silahlanmışlardı." yazmıştı. Ferguson o günden sonra sadece analizlerle kazanamayacağını anladı ve bizim tanıdığımız adama dönüştü.
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page