top of page

Todd Boehly’nin Yeni Projesi: Chelsea Futbol GrubuMaviler, Manchester City ve RB Leipzig'i bu kadar başarılı yapan modeli takip etmeye başlarken Chelsea'nin sahibi Todd Boehly ikinci bir kulüp satın almaya hazırlanıyor.


Eldridge'in Başkanı ve CEO'su Todd Boehly ve Clearlake Capital Group liderliğindeki bir konsorsiyum, kulübün hükümet yaptırımları altına alınmasının ardından geçen sezon Chelsea'yi satın aldı. Maviler, o zamandan beri yeni sahipleriyle transfer piyasasında yaklaşık 700 milyon € harcadı.


Yine de şu ana kadar yaptığı işten memnun olmayan Boehly, hırslı bir şekilde işleri daha da büyütmek istiyor. Boehly bu doğrultuda bir kulüp satın almak için planlar yapıyor.


Ed Aarons ve Romain Molina'a göre, Amerikalı iş adamı Ligue 1 ekiplerinden Strasbourg'u satın almak üzere.


Lyon, Sochaux ve Bordeaux da Boehly'nin satın almakla ilgilendiği potansiyel Fransız kulüpleri listesindeydi. Tüm bunlara bakılırsa Batı Londralılar, 'Red Bull' tarzı bir futbol kulüpleri grubuyla etkilerini artırmaya hazırlanıyorlar.


Chelsea'nin Eredivisie ekiplerinden Vitesse ile uzun süredir devam eden bir ilişkisi var. Maviler bu doğrultuda akademi oyuncularını Hollanda kulübüne gönderiyor. Fakat yine de Chelsea, Vitesse’nin sahibi değil. Vitesse, 2010 yılında Gürcü iş insanı Merab Jordania'ya satıldı ancak satın alma işleminin Chelsea'nin eski sahibi Roman Abramovich tarafından yapıldığına dair söylentiler vardı.


Bu arada Manchester City'nin City Football Group oluşumunda New York City FC, Melbourne City, Yokohama F. Marinos, Girona ve bir başka Ligue 1 ekibi Troyes dahil olmak üzere bir dizi kulüp var.


Geçen yıl Chelsea, RB Leipzig'in eski gözlemci şefi Laurence Stewart'ı ve eski Red Bull Salzburglu Christopher Vivell'i kulüp bünyesine kattı. Bütün bu gelişmeler, Boehly'nin enerji içeceği şirketininkine benzer bir yapı kurmaya hazırlandığı şeklinde yorumlandı.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page