top of page

23 Yıl Sonra Geri Dönen Dev: Nottingham ForestYazı: Alper Erdem

23 yıl sonra İngiltere Premier Lig’e geri dönen Nottingham Forest, İngiliz futbol tarihinin en köklü kulüplerinden biri olarak dikkat çekiyor.

1865 yılında kurulan kulüp aynı zamanda dünya futbolunun en köklü ekiplerinden biri konumunda bulunuyor. Ambleminde etrafında kurulduğu Trent Nehri ile birlikte Nottingham bölgesindeki ormanları simgeleyen bir ağaca yer veren Nottingham Forest, ağacın üzerinde yer alan 2 yıldız ile de 1978/79 ve 1979/80 sezonlarında kazandığı Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonluklarına atıfta bulunuyor.

Tarihte Avrupa’nın 1 numaralı kupasını 1’den fazla kez kazanan 4 İngiliz kulübünden biri olan Nottingham Forest, aynı zamanda İngiltere’de bu kupayı üst üste 2 kez kazanabilen 2 kulüpten biri olarak başarılı tarihiyle de dikkat çekiyor.


Nottingham Forest Futbol Takımlarının Kuruluşuna Yardım Etti


1865’te kurulduğu ilk günlerden sonra birden fazla spora ev sahipliği yapan kulüp, aynı zamanda sonradan İngiliz futbolu için çok önemli kulüpler halini alacak Liverpool, Everton ve Arsenal gibi takımlara da kuruluş aşamalarında yardımcı oldu.

Arsenal takımının kuruluş aşamasında henüz forması bile yokken onlara forma bağışlayan Nottingham Forest, Everton ve Brighton gibi ekiplere de lojistik destek sağladı.


Kulübün İlk Başarılarını Kazandı


1950/51 sezonunda 110 gol attığı etkileyici bir sezonun sonunda Birinci Lig’e yükselen Nottingham Forest, 1958/59 sezonunda ise kulüp tarihinin ilk kupa şampiyonluğunu FA Cup finalinde Luton Town’ı yenerek kazandı.

FA Cup başarısının ardından yıllar içinde Birinci Lig’de de iddialı bir konuma gelmeye çalışan Nottingham Forest, ligdeki ilk şampiyonluğuna ise 1966/67 sezonunda çok yaklaştı.

O sezonun son haftasına kadar Manchester United ile yarışan Nottingham Forest, sezon sonunda Kırmızı Şeytanlar’ın 1 puan gerisinde ligi ikinci sırada bitirdi.


Nottingham Forest Tarihini Değiştiren Adam


1950’lerden 1970’lerin ilk yarısına kadar inişli çıkışlı bir performans gösteren Nottingham Forest, 6 Ocak 1975’te takımın başına Brian Clough’ın gelmesiyle büyük bir değişim geçirdi.

Brian Clough, Nottingham Forest teknik direktörü olduğunda kulüp ikinci ligde 13’üncü sıradaydı. Sezon sonunda 16’ncı sırada yer alan takımı yenileyen Brian Clough, 1976’nın yaz aylarında ekibine Peter Taylor’ı da dahil etti.

Bu ikili ilk olarak 1976/77 sezonunda Anglo-İskoç Kupası’nda şampiyonluğa ulaşmıştı. Kupayı küçümseyenlere karşın daha sonra o dönem hakkında konuşan Brian Clough: “O kupanın bir hiç olduğunu söyleyenler zırvalıyordu. Biz 1959’dan sonra ilk kez bir şey kazanmıştık ve o kupa her şeyi değiştirdi.” demişti.

Brian Clough ve Peter Taylor’ın her geçen sezon daha da geliştirdiği Nottingham Forest, Birinci Lig’e çıkmakla kalmamış 1977/78 sezonunda Liverpool’un 7 puan önünde tarihinin ilk ve tek İngiltere Birinci Lig şampiyonluğunu kazanmıştı.

1978/79 sezonu ise Nottingham Forest için yine başarılarla dolu geçmişti. Kulüp 9 Aralık 1978’de Liverpool ile karşılaşana kadar Birinci Lig’de üst üste 42 maçta yenilmemişti. İngiltere’de en uzun yenilmezlik serisi rekorunu yıllarca elinde tutan Nottingham Forest, 2004’te Arsenal’in 49 maçlık serisinin ardından unvanını devretmişti.

O sezonu Liverpool’un gerisinde ikinci bitiren Brian Clough ve Peter Taylor’ın ekibi Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası finalinde Malmö FF’yi yenerek tarihindeki ilk Avrupa şampiyonluğunu kazandı. Takip eden sezonda bir kez daha Avrupa’nın en büyük kupasını kazanan Nottingham Forest bu kez finalde Almanya temsilcisi Hamburg’u mağlup etmişti.


Kurucusu Olduğu Premier Lig’den Uzak Kaldı


1995 yılında İngiltere’de kulüplerin ve federasyonun yaptığı görüşmeler sonucunda İngiltere Premier Lig kuruldu.

Kuruluş aşamasında yer alan kurucu kulüpler arasında yerini alan Nottingham Forest, ligin kurulmasından 3 yıl sonra bir alt lige düştü.

1998/99 sezonunda yaşanan düşüşün kısa süreceğini söyleyen İngiliz spiker Colin Fray (kaynak: BBC Türkçe): “Takım 1999’da alt lige düştüğünde çoğu kişi ne de olsa çok geçmeden tekrar çıkarlar diye düşünüyordu. Kimse bunun 23 yıl sürmesini beklemiyordu.” sözleriyle durumun ne kadar beklenmedik olduğunu anlatmıştı.

23 yıl boyunca İngiltere Premier Lig’den uzak kalan Nottingham Forest, bu süreçte tam 25 farklı teknik direktörle çalışsa da bu isimlerin hiçbiri eski Avrupa şampiyonuna başarıyı getiremedi.

Bu süreçte birçok kez el değiştiren kulübü 18 Mayıs 2017’de devralan Evangelos Marinakis, önceki yönetimlere göre daha akılcı politikalar izleyerek uzun vadeli bir plan yaptı.

Yapılan planlar arasında en doğru tercihlerden biri ise 21 Eylül 2021’de takımın başına Steve Cooper’ın getirilmesi oldu.Steve Cooper 23 Yıllık Hasreti Bitirdi


Nottingham Forest’a gelene kadar kariyerinde İngiltere Milli Futbol Takımı’nın alt yaş kategorilerinde çalışan Steve Cooper, kulüpler bazındaki tek tecrübesini ise 2019-2021 arasında Swansea City’de yaşamıştı.

Oyun anlayışını “iyi bir organizasyon ve yapı kurmak” olarak tarif eden Steve Cooper, stil olarak pas oyununu benimsiyordu. Bu anlayışla FIFA U-17 Dünya Kupası şampiyonluğu yaşayan teknik direktör, Nottingham Forest’ı 23 yıl sonra İngiltere Premier Lig’e çıkartarak tarihe geçti.

29 Mayıs 2022’de Huddersfield Town karşısında oynadığı play off finallerinden galip çıkan Nottingham Forest, 1999’dan sonra ilk kez İngiltere Premier Lig’e yükselme başarısı gösterdi.

Bu galibiyetin ardından taraftarlara seslenen Nottingham Forest kaptanı Joe Worall’ın sözleri, kulübün yaşadığı zorlu süreci ve elde edilen başarının büyüklüğünü yansıtıyordu:

“Bizi yıllar boyunca her yerde takip ettiniz. Biliyorum ki biz kimi zaman desteklenmesi zor bir futbol kulübü olduk. Ancak bugün tüm bedeller ödendi. Forest, Premier Lig’e geri döndü!”

23 yılın ardından İngiltere Premier Lig’e geri dönen kulübün şimdiki hedefi burada kalıcı olmak. Bu sebeple yaz transfer döneminde toplam 152 milyon euro’luk harcama yapan Nottingham Forest, ilk 3 maçında 4 puan almayı başardı ve sezona görece iyi bir başlangıç yaptı.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page