top of page

Futbolcular Kulüplere Karşı GüçleniyorlarFutbol kulüpleri ile futbolcular arasındaki ilişkiler, oyunun git gide daha fazla endüstrileşmeye başladığı günlerde bu değişime paralel olarak farklılaşıyor.

Geçmiş dönemde “adanmışlık”, “sadakat”, “bayrak oyuncu” gibi tanımlarla anlatılan bu ilişki, bugünlerde daha çok sözleşmelerde yazan serbest kalma bedelleri ve rakamlar üzerinden tanımlanıyor.


Futbolcular Kariyerlerini Yönetiyor


Profesyonel bir futbolcunun hayatını belirleyen en önemli etmenlerden biri kariyer yönetiminde doğru adımları atmasıdır.

Bu sebeple menajerler, diyetisyenler, özel eğitimciler ve avukatlar başta olmak üzere birçok profesyonelle çalışmaya başlayan futbolcular, kariyerlerini bu isimlerin yönlendirmeleriyle yönetiyorlar.

Hal böyle olunca bir futbolcunun atacağı neredeyse her adımda söz sahibi olan profesyoneller özellikle transfer ve sözleşme dönemlerinde de faal olarak görev alıyorlar.

Geçmişte sözleşme imzaladığı oyuncu hakkında karar verici olan kulüpler, süreçlerin giderek daha da profesyonelleşmesiyle güçlerini kaybetmiş gözüküyorlar.

Öyle ki özellikle Avrupa’nın en üst seviye kulüplerinde oynayan yıldız futbolcular, istedikleri kulüplerde talep ettikleri kontratları almak için hamlelerini yapıyorlar.

Sözleşme uzatmama seçeneğini ceplerinde tutan isimler, gelecekte kulüplerin kendilerine zorluk çıkarmaması adına sözleşmelerinde serbest kalma bedellerinden, maaş sınırlamalarına kadar birçok farklı maddeye yer veriyorlar.

Oyuncu için büyük yatırım yapan kulüplerin birçoğu bu noktada oyuncuların isteklerine boyun eğerken yatırım olarak gördükleri bu isimlerden saha dışı ve saha içinde maksimum karı almayı hedefliyorlar.


Gelinen Son Nokta Mbappe


2022/23 yaz transfer döneminde dünya futbolunda en çok konuşulan isim Fransız yıldız Kylian Mbappe oldu. Paris Saint Germain’in bütün çabalarına karşın sözleşmesini uzatmayan Mbappe, uzun süre Real Madrid’e transfer olacağı hakkındaki söylentilerle sezonu geçirdi.

Paris Saint Germain, 2018 yılında 180 milyon euro karşılığında transfer ettiği ve performansıyla futbolun önümüzdeki 10 yılının en büyük yıldızlarından olması beklenen oyuncuyu bedava göndermek istemiyordu. Bunun için elinden gelen her şeyi yapan Paris ekibi, son noktada iddialara göre oyuncunun tüm taleplerine evet diyerek Mbappe ile olağanüstü şartlardaki bir sözleşmeye imza attı.

Kylian Mbappe’nin sözleşme uzatması birçokları tarafından yıldızların, kulüplere karşı kazandığı mutlak bir zafer olarak yorumlandı.

Yakın zamanda başta Paul Pogba olmak üzere birçok yıldızın sözleşmesini uzatmayıp istediği kulübe daha iyi şartlarda gitmek gibi bir stratejiyi benimsediği futbol ortamında daha önce kimse Mbappe gibi bir “zafer” kazanamamıştı.

Mbappe’nin ardından Liverpool’un Mısırlı yıldızı Mohamed Salah’ın da sözleşmesinin bitimine yaklaşmışken, İngiliz kulübünün tarihinin en yüksek bedelli kontratına imza atması oyuncuların kazandıkları gücün bir başka kanıtı olarak yorumlandı.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page