top of page

Jorge Mendes ve büyük başarılara imza atan Gestifute şirketi

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022Portekizli futbolcular son yıllarda başta İngiltere Premier Lig olmak üzere Avrupa’nın büyük liglerinde, takımlarının önemli parçaları olarak yer alıyorlar.

İber Yarımadası’nda yaklaşık 11 milyon nüfuslu bir ülkenin, Avrupa ve dünya futboluna bu kadar fazla sayıda oyuncu ihraç edebilmesinin altında yatan nedenlerden biri profesyonel planlama.

Bu planlamanın ana merkezinde ise Gestifute isimli menajerlik şirketiyle Jorge Mendes bulunuyor.

Son yıllarda Cristiano Ronaldo’nun transfer süreçlerinde adını sıkça duyuran Jorge Mendes, özellikle İngiltere Premier Lig’deki etkisiyle dikkat çekiyor.


Portekizliler İçin İngiltere’ye Giriş Yolu Mendes’ten Geçiyor


Jorge Mendes, Transfermarkt kayıtlarına göre yaklaşık 100 faal futbolcunun menajerliğini Gestifute şirketiyle birlikte üstleniyor.

Portekizli menajerin portföyünün büyük çoğunluğunu kendi vatandaşı oyuncular oluşturuyor. Buna karşın Mendes, diğer ülkelerden de birçok oyuncuya menajerlik hizmeti veriyor.

Gestifute’nin temsil ettiği oyunculara bakıldığında, Jorge Mendes’in İngiltere Premier Lig’deki takımlarla olan ilişkisi dikkat çekiyor. Buna göre başta Manchester City ve Liverpool olmak üzere İngiltere Premier Lig’de şampiyonluk mücadelesi veren ekiplerde Mendes’in birçok oyuncusu bulunuyor.

Portekizli menajerin portföyünün en değerli 4 isminden 3’ü Manchester City forması giyiyor. Bernardo Silva, Ruben Dias ve Joao Cancelo; Manchester City’de oynayıp Jorge Mendes ile çalışan isimler olurken Milan forması giyen Rafael Leao, bu listede Pep Guardiola’nın takımında olmayan tek oyuncu olarak dikkat çekiyor.

Manchester City’nin son yıllardaki en büyük rakibi Liverpool’da ise Fabinho, Diogo Jota ve yeni transfer Darwin Nunez, menajerlik haklarını Jorge Mendes’e teslim eden isimler olarak öne çıkıyorlar.


Bir Menajer Kulübü Wolverhampton


Jorge Mendes’in İngiltere Premier Lig’deki etkisi yukarıda ismi geçen oyuncularla da sınırlı değil. Zira Portekizli menajer, Wolverhampton üzerinde bir hayli etkili. Öyle ki kulüpte teknik direktör Bruno Lage’ın yanında 10 futbolcunun menajerliğini de Gestifute şirketi üstleniyor.

Kadrosunda bulundurduğu Portekizli oyuncu sayısıyla zaman zaman gündeme gelen Wolverhampton’da bunun ana sebebi Jorge Mendes olarak gösteriliyor. Portekizli menajerin, kulübün hisse sahibi olduğu ve transferlerde de söz hakkı olduğu biliniyor.En Büyük İki Marka Ronaldo ve Mourinho


Tüm bu isimlerin ötesinde Jorge Mendes’in yönettiği en büyük markalar ise Cristiano Ronaldo ve Jose Mourinho olarak gösteriliyor.

Dünyanın en çok kazanan sporcuları arasında bulunan Cristiano Ronaldo’nun reklam anlaşmaları da dahil olmak üzere profesyonel yaşamının çoğu ayrıntısı bizzat Jorge Mendes tarafından belirleniyor. Ronaldo’nun yanında Jose Mourinho’nun profesyonel yaşantısı da yine Mendes tarafından yönetiliyor.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page