top of page

Kraliçe II. Elizabeth’in Futbol Dünyasıyla İlişkisiBirleşik Krallık, 8 Eylül 2022 gününde Kraliçe II.Elizabeth’in vefat haberiyle sarsıldı. 96 yaşında hayata gözlerini yuman Kraliçe Elizbeth, İngiltere tarihinde en uzun süre tahtta kalan hükümdar olarak tarihe geçti.

Buckingham Sarayı’ndan yapılan açıklamada “Kraliçe, bu öğleden sonra Balmoral’da huzur içinde öldü” ifadelerine yer verilirken ölüm haberi “Londra köprüsü yıkıldı” koduyla verildi.

İngiltere ve dünya siyasi tarihinde bir döneme damga vuran Kraliçe II. Elizabeth, futbola olan tutkusu ile de dikkat çekiyordu.


Kraliçe Hangi Takımı Destekliyordu


Yaklaşık 1 asra yakın yaşamında ülkesinin ve dünyanın değişimi gibi futbolun geçirdiği dönüşümün de şahidi olan Kraliçe II. Elizabeth’in Arsenal sempatizanı olduğu biliniyordu.

İngiltere’de 2015-2020 arasında İşçi Partisi’nin liderliğini yapan Jeremy Corbyn bir konuşmasında, Kraliçe’nin özel yaşamında bir Arsenal taraftarı olduğunun bilindiğini söylemişti.

Buna karşın Daily Mirror, Kraliçe’nin aslında bir West Ham United hayranı olduğunu ve bu bilgiyi Buckingham Sarayı’nda görevli olan personellerden aldıklarını iddia etti.

Çeşitli kaynaklardan teyit edilen bilgiye göre her iki takıma da sempatiyle yaklaşan Kraliçe II. Elizabeth’in 2007’deki FA Cup şampiyonluğundan sonra Arsenal takımını Buckingham Sarayı’nda ağırlaması ve Arsene Wenger’e takıma büyük bir sempati duyduğunu belirtmesi bu iki takım arasında Arsenal’in bir adım önde olduğunun kanıtı olarak gösteriliyor. Bu davette bulunan oyunculardan Cesc Fabregas’ın görüşleri de bu durumu destekliyor: “Kraliçe, çok büyük bir Arsenal taraftarıdır.”


Futbol İle İç İçeydi


Kraliçe II. Elizabeth’in yaşamı boyunca 67 UEFA Şampiyonlar Ligi, 70 FA Cup, 20 Olimpiyat ve 17 Dünya Kupası’na şahit olduğu biliniyor.

Uzun süren iktidarı boyunca özellikle futbol başta olmak üzere birçok spor organizasyonunda görülen Kraliçe’nin küçüklüğünden beri futbolla ilgilendiği iddia ediliyor. İngiliz Kraliyet Ailesi üzerine araştırmalar yapan Robert Jabson, Marca’nın aktardığına göre, Kraliçe’nin küçük yaşlarda aile arası futbol maçlarında kaleci olarak görev aldığını söylüyor.

1966’da FIFA Dünya Kupası için Wembley’e giden Kraliçe Elizbeth, İngiltere’nin yegane şampiyonluğunda Jules Rimet Kupası’nı Bobby Moore’a teslim eden isim olmuştu.


Kraliçe Büyük Futbol Figürlerini Onurlandırdı


Kraliçe II. Elizabeth, futbolun toplumdaki etkisine inanıyordu. Bunun bir kanıtı olarak iktidarda bulunduğu süre boyunca bazı özel futbol figürlerine şövalyelik unvanları verdi.

Kraliçe’nin elinden bu unvanı alan ilk futbolcu Stanley Matthews olurken daha sonraları Alf Ramsey, Alex Ferguson, Bobby Robson, Les Ferdinand, David Beckham, Gareth Bale ve Roy Hodgson gibi Britanya futboluna katkı sunmuş isimler de bu prestijli takdiri hak ettiler.


Dünyanın Her Yerinde Anıldı


Kraliçe II. Elizabeth’in vefatının açıklandığı saatlerde UEFA Avrupa Ligi maçları oynanıyordu. Haberin tüm dünyada duyulmasından sonra birçok karşılaşmanın devre arasında Kraliçe’nin anısı için saygı duruşunda bulunuldu.

Dünyanın çeşitli noktalarından birçok büyük futbol kulübü, yaptıkları açıklamalarla Kraliçe’nin kaybı dolayısıyla hissettikleri acıyı dile getirdiler.

Öte yandan başta İngiltere milli takımında forma giyen efsane oyunculardan Alan Shearer ve Gary Lineker olmak üzere birçok futbolcu da Kraliyet Ailesi’ne taziyelerini ilettiler.

Alan Shearer, “Newcastle’lı bir çocuk olarak onun huzurunda olmak bir onurdu” derken Lineker ise “Çoğumuzun hayatında huzur verici bir yeri vardı” sözleriyle Kraliçe’yi andı.

Kraliçe’nin vefatının sonrasında toplanan Premier League yönetimi, II. Elizabeth’in onuruna Premier League’de bu hafta sonu oynanacak tüm maçların iptal edildiğini açıkladı.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page