top of page

Lionel Messi Arjantin’i Finale Taşıdı13 Aralık 2022 gecesi hakem Daniele Orsato, Arjantin ve Hırvatistan arasında oynanan 2022 FIFA Dünya Kupası yarı final maçının son düdüğünü çaldı.

Turnuvada o noktaya gelene kadar savunma konusunda oldukça başarılı olan ve çeyrek finalde kupanın en büyük favorilerinden Brezilya’yı eleyen Hırvatistan, Arjantin karşısında Dünya Kupası’ndan elenmenin üzüntüsünü yaşadı.

Katar 2022 FIFA Dünya Kupası’nda ilk günden beri sergilediği performansla Hırvatistan savunmasının temelini oluşturan Gvardiol, Arjantin’in 10 numaralı oyuncusu karşısında direnemedi.

Kariyerinin en büyük hedefine ulaşmak için sahaya oldukça kararlı bir şekilde çıkan Arjantinli 10 numara, maçın son düdüğü ile birlikte bütün dünyaya kendinden bahsettirdi.

Lionel Messi, Arjantin’i bir kez daha Dünya Kupası finaline taşıdı.


Messi Arjantin’i Taşıyor


35 yaşındaki Lionel Messi, Katar’a kariyerinin son Dünya Kupası’nı oynamak için geldi. Arjantinli süper yıldız, turnuva öncesi yaptığı açıklamada 2022 FIFA Dünya Kupası ile birlikte Altın Kupa’da bir kez daha boy göstermeyeceğini açıklamıştı.

Kariyeri boyunca Arjantinli efsane Diego Armando Maradona ile karşılaştırılan ve birçokları tarafından bu noktada tek eksiğinin Dünya Kupası olduğu söylenen yıldız, Katar’da 35 yaşında yaptıklarıyla ülkesini dünya şampiyonu yapmayı ne kadar çok istediğini kanıtladı.

Arjantin’in Suudi Arabistan karşısındaki sürpriz mağlubiyetinde takımının tek golünü penaltıdan kaydeden Messi, Meksika karşısında ise 1 gol ve 1 asistle galibiyette büyük rol oynadı.

Katar 2022 FIFA Dünya Kupası’nda şu ana kadar sadece grubun son maçında Polonya karşısında doğrudan gol katkısı yapamayan Lionel Messi, sırasıyla Avustralya, Hollanda ve Hırvatistan maçlarını 1’er golle geçti. Messi ayrıca Hollanda ve Hırvatistan karşısında 1’er asist de yaptı.


Finale Yürürken Rekorlar Kırdı


Messi, 2022 FIFA Dünya Kupası’nda final yolculuğunda birçok rekoru da geride bıraktı. Hırvatistan karşısında attığı ilk gol, Messi’nin turnuva tarihindeki 11.golü oldu ve onu Arjantin tarihinin Dünya Kupalarında en çok gol atan oyuncusu yaptı.

35 yaşındaki Arjantinli süper yıldız, aynı zamanda faal futbolcular arasında en çok Dünya Kupası golü atan isim olmayı da başardı.

Öte yandan Lionel Messi, yarı finalde Dünya Kupası tarihindeki 25.maçına çıkarak Alman efsane Lothar Matthaus’u da geride bıraktı ve turnuvada en çok maça çıkan oyuncu oldu.

“En başından beri Diego Armando Maradona’nın bizi izlediğini söylüyoruz. İleriye gitmemiz için bizi itiyor.” diyerek idolüne bağlılığını belirten Messi şimdi, kariyeri boyunca hayal ettiği Altın Kupa’yı Arjantin’e getirip en büyük hedefini gerçekleştirmeye çalışacak.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page