top of page

Manchester City'nin yeni sezon formasının hikayesi

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022Futbol kulüpleri gelirlerini arttırmak için birçok farklı ürünü satışa sunarken bunların arasında takım formaları öne çıkıyor. Zira bir kulübün bütün bir sezonda kullandığı formalar, satışa sunulan bir ürün olmasının dışında çoğunlukla o sezonun hikayesiyle özdeşleşiyorlar.

Kulüpler bu sebeple formalarında tarihi motifleri kullanırken, standart çizgileri ve renklerini modernleştirmeye çalışıyorlar.

Manchester City de o kulüplerden biri olarak yeni sezonda kullanacağı formaları geçtiğimiz günlerde tanıttı. Ana renkleri turkuaz-beyaz olan kulüp, deplasman formasında kırmızı-siyah renkleri de kullandı.

Bu renkler her ne kadar Manchester City’nin formalarında son yıllarda görülmese de aslında kırmızı–siyah şeritler, kulübün tarihinde daha önce birçok kez kullanıldı.


İlk Kez 1968’de Orta Çıktı


Manchester City kulübünün ilk forması 1884 yılında tamamı siyah renklerden oluşan ve üzerinde beyaz bir amblem yer alan formaydı. O zaman St. Mark’s West Gorton adıyla anılan kulübün amblemi de zaten siyah beyaz renklerden oluşuyordu.

1890’lardan itibaren ana renklerini turkuaz ve beyazdan oluşturan Manchester ekibi, uzun süre bu renklerin dışına çıkmadı.

1955-1956 sezonunda kırmızı renk ilk kez bir Manchester City formasında kullanıldı. Ev sahibi formasını klasik renklerinden oluşturan kulüp, deplasman formasında ise koyu kırmızı zemin üzerine beyaz çizgilere yer verdi. Kulübün, 2022/2023 sezonu öncesinde lansmanını yaptığı kırmızı siyahlı “çubuklu” formanın ilk örneği ise ilk kez 1968 yılında tercih edildi.

O sezonda ilk kez giyilen bu formayla 1969’da FA Cup ve 1970’teki İngiltere Lig Kupası ve Avrupa Kupa Galipleri Kupası finallerinde sahaya çıkan Manchester City, tüm bu finalleri kazanarak şampiyonluklar elde etti.

O yılların ardından kırmızı siyahlı çubuklu forma, Manchester City kulübü için tarihi bir öneme sahip oldu.

Buna karşın kulüp, 1970-1981 arasında kırmızı siyahlı formayı tercih etmedi.


1985/1989 Arasında Kırmızı Siyah Hep Kullanıldı


1984/1985 sezonundan 1988/1989 sezonuna kadar geçen sürede Manchester City her sezon bir kırmızı siyah forma çıkarttı.

Klasik turkuaz zemin, beyaz yaka formaların yanında deplasman forması olarak çıkan çubuklu kırmızı siyah, 1986/1987, 1987/1988 ve 1988/1989 sezonlarında ise kareli şekilde kullanıldı.

90’lı yılarda da zaman zaman tercih edilen kırmızı çubuklu forma, küçük değişikliklere uğrayarak 1999-2005 arasında da yine ara verilmeden Manchester Cityli futbolcular ve taraftarlar tarafından giyildi.

2000’li yıllarla birlikte futbol kulüplerinde formaların büyük bir gelir kalemi halini almasıyla birlikte, bir sezonda 3 (hatta kimi zaman 4) farklı forma kullanılmaya başlandı. Öyle ki bazen bu formalarda kulüplerin renklerinden tamamen bağımsız renkler de kullanıldı. Manchester City için bunun en net örneği 2008/2009 sezonunda çıkan turuncu forma olmuştu.

Tüm bu çeşitlilik arasında uzun süre tercih edilmeyen kırmızı siyah çubuklu forma, 2011/2012 sezonunda tekrar hatırlandı. Ancak bu tek sezonun ardından tam 11 sene boyunca Manchester City, kırmızı siyah renkleri hiç kullanmadı.Avrupa Kupası Kırmızı Formayla Kazanılmıştı


Kulübün tarihinin en başarılı dönemi olarak nitelendirilecek Pep Guardiola döneminde hiç kullanılmayan forma, 2022/2023 sezonuyla birlikte geri döndü.

Yıllardır en büyük hedefi UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak olan Pep Guardiola’nın takımı bu sezon, Manchester City’nin Avrupa’daki ilk ve tek kupa şampiyonluğunun finalinde futbolcuların üzerinde olan kırmızı siyahlı çubuklu formayı giyecek.

Manchester City kırmızı siyahlı ikonik formasıyla çıkacağı sezonda, Avrupa’nın 1 numaralı kupasını kazanmaya çalışacak.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page