top of page

Martin Odegaard FourFourTwo’ya KonuştuArsenal geçtiğimiz günlerde yeni takım kaptanını duyurdu. Kulüpten yapılan açıklamada 2022/2023 sezonunda takımın yeni kaptanının Norveçli orta saha oyuncusu Martin Odegaard olduğu bildirildi.

Ocak 2021’den beri Arsenal’de oynayan 23 yaşındaki oyuncu, bu sezona kadar Arsenal formasıyla toplamda 60 maça çıkmış ve 9 gol 7 asistlik performans sergilemişti.

FourFourTwo’dan Mark White, Arsenal’in yeni kaptanını ziyaret etti ve onunla bir röportaj gerçekleştirdi.


Taraftarlardan Etkilenmemek İmkansız


Mark White, Arsenal tesislerinde buluştuğu Martin Odegaard’a taraftarların tepkilerinden etkilenip etkilenmediğini sordu.

Arsenal’in yeni kaptanı Martin Odegaard: “Evet, bugün için etkilenmemenin imkansız olduğunu düşünüyorum. Buna karşın özellikle futbolcular ve teknik direktörler için kendini korumak önemli. Futbolda ya en iyisisiniz ya da en kötüsü. Eğer oynarken medyayı ya da sosyal medyayı dinlerseniz duygusal olarak dengesiz olursunuz.” diyerek gelen tepkilere karşılık dengeyi korumanın altını çizdi.

Sözlerine taraftarlarla sağlıklı bir iletişim kurmanın öneminden bahsederek devam eden Odegaard: “Her zaman ortada bir yerdesiniz. İyi oynadığımda çok olumlu, kötü oynadığımda çok olumsuz oluyorlar. Bence önemli olan doğru insanları dinlemek. Taraftarlarla daha fazla bağ kurmanın önemini hissediyorum. Onlara karşı açık olmalısınız. Çünkü onlarla birlikte aynı takımda oynuyoruz ve kulüp için en iyisini istiyoruz. Bunu başarmak için onların desteğine ihtiyacımız var.” dedi.


Haaland’a Fotoğrafımızı Gönderdim


FourFourTwo’nun tecrübeli ismi Mark White 23 yaşındaki Arsenal kaptanına, İngiltere Premier Lig’e bu sene katılan ve Norveç Milli Futbol Takımı’nda Martin Odegaard ile birlikte oynayan Erling Haaland hakkında da görüşlerini sordu.

“Haaland ile her gün konuşuyoruz. Snapchat’de milli takımdaki ekibimizle bir grubumuz var. O harika bir adam, harika bir oyuncu. Ne yazık ki Manchester City için harika bir oyuncu olacak ve bazı goller atacak. Arsenal taraftarları internette onun ve benim, Arsenal formalı fotoğraflarımızı yayınlamıştı. Bunları ona attım ama ne yazık ki onu ikna edemedim. Bunlar karşısında sadece güldü. Haaland komik bir adam.”


Arteta’nın Favorisi Olduğumdan Emin Değilim


Geçtiğimiz sezon Pierre Emerick Aubameyang’ın ayrılığının ardından kendisini kaptan olarak bulan Martin Odegaard, Arsenal taraftarının ve kamuoyunun iddia ettiği gibi Mikel Arteta’nın favori oyuncusu olduğu düşünmediğini ifade etti.

Bu konuda emin olmadığından bahseden Martin Odegaard: “Ben böyle görmüyorum. Hatta insanların şaka yapıp yapmadığından bile emin değilim (gülerek). Arteta ile futbolu aynı şekilde görüyoruz. Benden yapmamı istediği birçok şeyi anlıyorum. Bu yüzden bu doğal bir şey. Yine de iyi bir bağlantımız var. Ben sadece takım için en iyisini yapmaya çalışıyorum. Yani onun favorisi olup olmadığımı Arteta’ya sormanız gerek.” sözleriyle İspanyol menajeri işaret etti.

Çok genç yaşta Real Madrid’e transfer olduktan sonra kariyerini kiralık olarak başka kulüplerde geçiren Martin Odegaard, 2021 yılında ilk kez yerleşik olarak Londra’ya Arsenal için geldi.

“Evet biraz fazla yer değiştirdim. Bu çok iyi bir şey olmasa da bunlardan çok şey öğrendim. Madrid’e çok genç yaşta gittim ve orada oynamak tabii ki çok zor. Bu sebeple başka yerlere gitmek zorunda kaldım. Üç dört kez kulüp değiştirdim. Bu elbette benim için ideal bir durum değildi çünkü istikrarlı olmak istedim. Bu istikrarı Arsenal’de buldum ve burada gerçekten evimde hissediyorum. Buraya gelmeden önce bile Arsenal’i, futbolu oynama şekillerini, sürekli bir şeyler için çabalamalarını seviyordum. Bu yüzden Arsenal, her zaman için kendimi onlar için oynarken hayal edebildiğim bir kulüp oldu.”

“Kiralık anlaşmamızdan sonra Arsenal’in benim için doğru kulüp olduğuna emin oldum. Burada kulübü, menajeri, onun beni nasıl kullanmak ve geliştirmek istediğini öğrendim.”


Kaptanlığım Doğal Bir Süreçti


Mikel Arteta’nın kendisini takım kaptanı olarak seçmesinin öncesinde kendisiyle liderlik hakkında çok fazla konuşmadığını belirten Martin Odegaard, bunun doğal bir süreçte ilerlediğini ifade etti.

“Başlangıçta çok fazla oynamıyordum. Sonlara doğru oynamaya başladım ve daha iyi performanslarla formayı aldım. Zamanla oyun içindeki liderliğim de gelişti. Böyle olunca bunun hakkında hiç konuşmadık. 15 yaşımda Norveç’te milli takımda oynamaya başladım. Sonra Madrid’de çok güzel ve bazen de zor şeyler yaşadım. Hollanda’da ise bir oyuncu olarak büyüdüm ve daha fazla sorumluluk aldım. Farklı ülkelerde farklı oyuncular ve menajerlerle çok şey öğrendim. Artık çok fazla deneyimim var.”


Aubameyang Konusu Aramızda Kalmalı


Martin Odegaard, kendinden önceki takım kaptanı Aubameyang ile kulüp arasında yaşanan sürecin özel olduğunu düşünüyor.

“Auba’nın yaşadıkları kulüp ve oyuncular için ideal değildi. Bu Auba için üzücüydü. Aynı zamanda Arteta için de zordu. Ancak futbolda ilerlemek zorundasınız. Bizim bunu iyi bir şekilde yaptığımızı ve bu duruma dahil olmamam gerektiğini düşünüyorum. Yaşananlar aramızda kalmalı.”

“Arteta çok iyi şeyler yapmış, çok fazla deneyimi olan ve bunu bize yardım etmek için kullanan bir menajer. Durumumuzu biliyor, anlıyor ve kariyerinde yaşadıklarını bize yardımcı olmak için çok iyi kullanıyor.”

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page