top of page

Premier League’de En Uzun Süre Takımının Başında Kalan Teknik DirektörlerYazı: Batu Çakan


8 Ekim 2015, bu tarihte atılacak bir imzanın İngiltere’nin en büyük kulüplerinden birinin çehresini değiştireceğini o gün pek az kişi düşünüyordu.


Jürgen Klopp, Liverpool’un yeni menajeri olmuştu. Bugün itibariyle o imzanın üstünden 7 yıl geçti ve Liverpool geçen bu 7 senede İngiltere’deki bütün kupaları kazanırken yanına 1 Şampiyonlar Ligi, 1 Süper Kupa, 1 Dünya Kulüpler Kupası ekledi.


2026 Haziran’a kadar sözleşmesi bulunan Alman teknik direktör, eğer o tarihe kadar görev yaparsa Premier League tarihinde takımının başında en fazla kalan teknik direktörler listesinde dördüncü sıraya yerleşecek ancak henüz beşinci sırada.


İşte Premier League tarihinde takımının başında en uzun süre kalmış teknik direktörler:


7) Pep Guardiola, Manchester City - 2290 Gün


Henüz 51 yaşında olmasına rağmen tarihin en iyi teknik direktörlerinden biri olarak görülmeyi başarmış bir isim. Son beş Premier League sezonunun dördünü şampiyon tamamlayan Manchester City’nin teknik direktörü Pep Guardiola.


Kariyerinde sadece 3 takım çalıştıran İspanyol teknik direktörün 364 maçla başında en fazla maça çıktığı takım olan Manchester City’de geçirdiği 6 sezonda toplamadığı kupa yok.


4 Premier League, 1 FA Kupası, 4 Lig Kupası, 2 Community Shield kazanmayı başaran Pep, 1 kez de Şampiyonlar Ligi finali kaybetti.


Bu sezon sonu sözleşmesi sona erecek olan 51 yaşındaki teknik direktörün takımı güncel olarak İngiltere’de en üst düzey futbol oynayan takımlardan biri olarak göze çarpıyor.


Oynadıkları tüm kulvarlarda kupayı hedefleyen bir yapısı olan Manchester City’nin hiç şüphesiz bu sezonki en büyük hedefi İstanbul’da Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırmak.


6) Harry Redknapp, West Ham United - 2464 Gün


Tottenham kariyeriyle akıllarda yer eden Harry Redknapp, Ağustos 1994-Mayıs 2001 arası 295 maç West Ham’ın başında kaldı. Redknapp, 295 maçta 1.36 puan ortalaması yakaladı.


Oyuncularla iletişimi ve transfer dönemindeki hamleleriyle hatırlanan 75 yaşındaki İngiliz futbol insanı güncel olarak Bournemouth’da danışman olarak görev yapıyor.


5) Jürgen Klopp, Liverpool - 2558 Gün


Bu yazının yazılmasına vesile olan teknik direktör. Kariyeri boyunca görev yaptığı 3 takımda da uzun yıllar boyunca görevde kalan Jürgen Klopp; Liverpool’a gelmeden önce Mainz’da 8 yıl, Boruissia Dortmund’da 7 yıl görevde kaldı.


Ekim 2015’de Liverpool’a attığı imzanın üzerinden tam 7 sene geçti. 7 yıl önce kapısından içeri girdiği kulüp güncel halinden oldukça farklıydı. Eski günlerinden uzak, taraftarlarını uzun yıllardır mutlu edememiş bir Liverpool vardı.


Ancak Jürgen Klopp takımın başına geldiğinden beri Liverpool kademe kademe yükselerek İngiltere’nin en güçlü takımlarından biri haline geldi.


390 maçta 2.08 puan ortalaması yakalayan Alman teknik direktör; müzeye 1 Premier League, 1 FA Kupası, 1 Lig Kupası, 1 Community Shield, 1 Şampiyonlar Ligi, 1 Süper Kupa ve 1 Dünya Kulüpler Kupası koymayı başardı.


55 yaşındaki menajerin kulübüyle 30 Haziran 2026’ya kadar sözleşmesi bulunuyor.


4) Joe Kinnear, Wimbledon - 2698 Gün


Ocak 1992-Haziran 1999 arası İrlandalı Joe Kinnear tarafından çalıştırılan Wimbledon, Premier League’in ilk sezonundan 1999/00 sezonuna kadar ligde yer aldı.


1993/94 sezonunda ligi 6.sırada bitirmeyi başaran Wimbledon, o sezon dışında Premier League’in orta sıralarının değişilmezi oldu.


1997/98 ve 1998/99 sezonlarında üst üste iki sezon 16.olan ve düşme hattına yaklaşan Wimbledon, faturayı teknik direktörüne kesti. Kulüp, İrlandalı menajer sonrasında oynadığı ilk sezonda da küme düştü.


8 sezonda takımının başında 307 maça çıkan Joe Kinnear, 1.32 puan ortalaması tutturdu.


3) David Moyes, Everton - 4096 Gün


David Moyes, Premier League için çok önemli bir figür. 2002’den 2013’e kadar Everton’ın başında kaldı. Tam 518 maç takımının başında saha kenarında yer aldı. Yaşı ve İskoç olması itibariyle Sir Alex Ferguson’un veliahdı olarak görüldü.


Tam 11 yıl kalıp 518 maçta 1.54 puan ortalaması yakaladığı kulübünden Sir Alex Ferguson’un yerini doldurmak için ayrıldı ve Manchester United’ın yolunu tuttu. Kırmızı Şeytanlardaki macerası istediği gibi gitmeyen Moyes, güncel olarak West Ham United’ın başında ve West Ham’ı son üç sezondur ligin en dikkat çekici takımlarından biri yapmayı başardı.


2) Sir Alex Ferguson, Manchester United - 7640 Gün


Futbol tarihinin en büyük teknik direktörlerden biri olarak görülen Sir Alex Ferguson, bir şehrin kaderini değiştirmiş bir isim.


Eğer Manchester United kulübü insanların gözünde başarılı, ihtişamlı, yüksek rütbeli bir imaj elde ettiyse hiç şüphesiz bunda Alex Ferguson’un payı çok ama çok büyük.


1338 maçta 2.05 puan ortalaması yakalayan İskoç menajer, kulübünün müzesine dile kolay 13 Premier League, 5 FA Kupası, 4 Lig Kupası, 10 Community Shield, 2 Şampiyonlar Ligi, 1 Süper Kupa ve 1 Dünya Kulüpler Kupası koymayı başardı.


Hâla maçlarda protokol kısmında görmeye alışık olduğumuz Sir Alex Ferguson; Manchester United için o kadar büyük bir figürdü ki, United o gittikten sonra eski kimliğini hiç bulamadı.


1) Arsène Wenger, Arsenal - 7894 Gün


Premier League tarihi için en az Sir Alex kadar önemli bir isim. Ekim 1996’da genç bir yabancı teknik direktör olarak geldiği Arsenal’den Haziran 2018’de bir efsane olarak ayrıldı.


1228 maçta 1.95 puan ortalaması tutturdu, Premier League tarihinin tek namağlup şampiyonluğunu kazandı. Her alanda yaptığı yeniliklerle İngiliz futbolunu değiştirdi.


3 Premier League, 7 FA Kupası ve 7 Community Shield kazanmayı başarmış Fransız teknik direktör, takımıyla bir UEFA Kupası bir de Şampiyonlar Ligi finali gördü.


Günümüzde İngiliz futbolunun dünyada ulaştığı boyutlarda Arsene Wenger’in payı oldukça büyük.
0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page