top of page

Real Madrid artık para harcamıyor

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022Real Madrid, müzesindeki 14 UEFA Şampiyonlar Ligi ve 35 La Liga kupasıyla birlikte dünyanın en büyük futbol kulüplerinden biri olarak gösteriliyor.

İspanyol kulübünün özellikle 2000’li yıllarla birlikte sürdürmeye başladığı transfer politikası, dünyanın en pahalı futbolcularını aynı transfer döneminde kadroya dahil etmesiyle ünlendi. Bu transfer anlayışının sonucunda ortaya “Los Galacticos” adı verilen dönemler ve bu dönemlerde oluşturulan takımlar ortaya çıktı.

Real Madrid, özellikle Florentino Perez ile birlikte bu anlayışı bir kulüp politikası haline getirdi. Öyle ki kulübün tarihinde Başkan Florentino Perez ile birden fazla “Los Galacticos” dönemi görmek mümkün.

Buna karşın son yıllarda ise Başkan Florentino Perez bu anlayışı terk etmiş gözüküyor. Zira Real Madrid, son 3 yılda kendi geçmişine kıyasla minimum transfer harcaması yapıyor.


Los Galacticos Anlayışı Santiago Bernabeu İle Başladı


Her ne kadar “Los Galacticos” adlandırması 2000’li yıllardan itibaren daha çok kullanılır olsa da aslında Real Madrid için bu anlayışın ilk örneği 1950’lerden 1960’lara kadar uzanan dönemde yaşandı.

Hali hazırda kulübün stadyumuna ismini veren Santiago Bernabeu’nun başkanlığı döneminde geçen bu süreçte, Di Stefano, Ferenc Puskas, Raymond Kopa, Jose Santamaria ve Francisco Gento gibi birçok süper yıldız Real Madrid’e transfer oldu.

Kulüp tarihine “İlk Galacticos Dönemi” olarak geçen bu periyotta Real Madrid, 12 La Liga ve 6 UEFA Şmapiyonlar Ligi kupası kazandı.Yeni Bir Milenyum Yeni Bir Los Galacticos


2000 yılında kulübün başkanlığını yürüten Florentino Perez, Real Madrid için modern zamanın “Los Galacticos” takımını kurdu.

2000 yılında Portekizli yıldız Luis Figo’nun transferiyle başlayan süreçte 2003 yılına gelindiğinde dünyanın en pahalı futbolcularının büyük bölümü Real Madrid’de oynuyordu.


2003 yılının Real Madrid kadrosunda, Iker Casillas, Roberto Carlos, David Beckham, Zinedine Zidane, Luis Figo, Ronaldo Nazario, Raul Gonzalez, Guti Hernandez gibi isimler vardı.


Geçen 3 yılda Fernando Hierro, Steve McManaman ve Claude Mekelele gibi isimler de takımda yer almışlardı.

Şubat 2006’da Florentino Perez’in başkanlık döneminin bitmesiyle birlikte görevi devralan Ramon Calderon, 2006/2007 sezonunda Fabio Cannavaro ve Ruud van Nistelrooy’u transfer etse de ilk Los Galacticos dönemi sona ermişti.


Perez İle İkinci Dönem


Florentino Perez, 2009 yılında Real Madrid başkanlığına geri döndüğünde kamuoyu “İkinci Los Galacticos” döneminin başlamasını bekliyordu.

İkinci dönemindeki Başkan Florentino Perez, bu beklentiye cevap vererek aynı transfer döneminde, kısa süre önce Ballon d’Or kazanmış iki futbolcu Kaka Leite ve Cristiano Ronaldo ile birlikte Xabi Alonso ve Karim Benzema’yı transfer etti. Real Madrid sadece bu transfer için toplamda yaklaşık 230 milyon euro ödemişti.

Bu isimlere ilerleyen yıllarda Mesut Özil, Luka Modric, Toni Kroos ve Gareth Bale gibi birçok yıldız oyuncu da katılmıştı.

0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page