top of page

Roma Yapılanmasının Sırrı

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2022

Yazı: Alper Erdem

İtalya futbolunun en köklü kulüplerinden biri olan AS Roma, 2011 yılında ABD’li iş insanı Thomas Di Benedetto’ya devredilmişti.

O dönemde 4 kişilik bir ekiple birlikte AS Roma’nın çoğunluk hisselerini (%67) satın alan Thomas Di Benedetto, aynı zamanda bir İtalya Serie A kulübünün ilk yabancı sahibi olarak kayıtlara geçmişti.

Buna karşın Thomas Di Benedetto’nun AS Roma’nın çoğunluk hisselerinin sahibi olarak geçirdiği süre 1 yıl ile sınırlı kaldı. ABD’li iş insanı, 2011 yılında satın aldığı kulübü 2012 yılında başka bir ABD’liye devretti.

James Pallotta, 2012-2020 arasında kulübün 23’üncü başkanı olarak görev yaptı. Ancak hem Thomas Di Benedetto hem de James Pallotta dönemlerinde AS Roma’nın beklediği başarılar gerçekleşmedi ve kulüp bu dönemleri kupasız geçirdi.

2020 yılında bir kez daha el değiştiren kulübün yeni sahibi ise, şu anda da başkanlık görevini yürüten Dan Friedkin oldu. Kulübün üçüncü ABD’li sahibi olan Dan Friedkin, AS Roma için 591 milyon dolar ödedi.


Dan Friedkin Fonseca’ya 1 Yıl Süre Verdi


1965 yılına San Diego’da dünyaya gelen Dan Friedkin, henüz 35 yaşındayken Friedkin Group ve Gulf States Toyoto şirketlerinin CEO pozisyonunda görev alıyordu.


Friedkin, AS Roma’yı satın aldığında hali hazırda dünya çapında bilinen bir isimdi. Çünkü Dan Friedkin uzun süredir sinema sektörünün içinde yapımcı olarak yer alıyordu.


2017’de Altın Palmiye Ödülü’nü kazanan The Square (Kare)’nin yapımcısı olan Friedkin, Dunkirk filminde ise dublör olarak yer almıştı.


Ağustos 2021 itibariyle net servetinin 4,4 milyar dolar olduğu belirtilen Friedkin, 2020’de AS Roma’yı satın alarak ilk kez bir spor kulübüne yatırım yapmıştı.


Dan Friedkin, AS Roma’nın yeni sahibi olduğunda takımın teknik direktörlüğünü Paulo Fonseca yapıyordu.


Göreve geldikten sonra teknik direktör değişikliğine gitmeyen ABD’li iş insanı, 2020/21 sezonu başında Paulo Fonseca’nın istekleri doğrultusunda 72,1 milyon euro’luk transfer gerçekleştirdi. Buna karşın Portekizli teknik direktör, başarısız giden sezonun ardından görevinden ayrıldı.


Jose Mourinho ve Yeniden Yapılanma


2021/2022 sezonu öncesinde AS Roma’yı çok daha iddialı bir konuma getirmeyi planlayan Dan Friedkin, takımın başına Jose Mourinho’yu getirmişti.


Jose Mourinho, AS Roma’da son yıllarda teknik direktörlük yapan en yüksek profilli isim olarak dikkat çekiyordu.


AS Roma teknik direktörü olarak yaptığı ilk basın toplantısında, Dan ve Ryan Friedkin’in vizyonlarından bahseden Jose Mourinho: “Dan ve Ryan Friedkin’in kafalarında net bir proje var. Onlar bu kulüp için bir gelecek inşa etmek istiyorlar. Romalılar bugün başarı istemiyor. Gelecek için tutkuyla sürdürebilecekleri bir proje istiyorlar. Ben, bunun için buradayım.” demişti.


Yeni kadrosunu kurup projesini hayata geçirmek isteyen Jose Mourinho önderliğindeki AS Roma, Portekizli teknik direktörün ilk sezonunda 126,5 milyon euro transfer harcaması yapmıştı.

Kadroya katılan en dikkat çekici oyuncu 40 milyon euro’ya Chelsea’den transfer edilen Tammy Abraham idi.


Bununla birlikte Jose Mourinho’nun raporu doğrultusunda tam 36 oyuncu da kulüpten ayrılmıştı. Bu isimlerin birçoğu kiralık olarak başka kulüplere gönderilmiş; Mert Çetin, Edin Dzeko, Pedro, Juan Jesus, Cengiz Ünder (zorunlu satın alma opsiyonlu kiralık) ve Javier Pastore ile de yollar tamamen ayrılmıştı.


AS Roma, 2021/2022 sezonunda Jose Mourinho ile saha içinde gelişim gösterirken İtalya Serie A’yı 6’ncı sırada bitirerek UEFA Avrupa Ligi’ne katılım hakkı kazanmıştı.


Bununla birlikte kulübün asıl büyük başarısı Avrupa’da gelmişti. Jose Mourinho önderliğinde AS Roma, tarihin ilk UEFA Konferans Ligi şampiyonu olmuş ve kulüp tarihinin ilk Avrupa kupasını kazanmıştı.


Bu kupa aynı zamanda AS Roma’nın 2007/08 sezonundan sonra kazandığı ilk kupaydı. Kazanılan başarının baş sorumlusu olarak Jose Mourinho gösterilirken, sezon başında kulübe gelen Tammy Abraham da attığı 27 gol ve yaptığı 6 asist ile öne çıktı.


AS Roma Yeni Sezona Hazır


2021/22 sezonunda AS Roma’nın gösterdiği performansın ardından kulüp yeni sezon öncesinde de önemli isimleri kadrosuna kattı.


AS Roma, yaz döneminde sadece Zeki Çelik için LOSC Lille’e 7 milyon euro bonservis bedeli öderken Nemanja Matic, Mile Svilar, Paulo Dybala ve Georginio Wijnaldum (kiralık) gibi oyuncuları bedelsiz olarak kadroya kattı.


AS Roma, 2021/22 sezonuna deplasmandaki Salernitana galibiyetiyle başladı.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page