top of page

Son Dönemde Öne Çıkan Futbol Belgeselleri

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2022


Yazı: Alper Erdem

Futbol, milyarlarca insan tarafından takip edilen ve milyonlarca oyuncunun oynadığı, dünyadaki en popüler spor dallarından biridir.

Yeşil sahada oynanan bu oyunun taktiği, tekniği ve stratejilerinin yanında barındırdığı hikayeler de futbolun bu kadar popüler olmasının bir sebebidir.

Futbolun hikayeleri başta edebiyat ve sinema olmak üzere birçok farklı alandan insanlara ilham verirken oyunun kendisin kadar, barındırdığı hikayeleri anlatan kitaplar ve belgeseller de dikkat çekmiştir.

Sinemada imkanların giderek geliştiği günümüzde, futbola dair oldukça kaliteli belgeseller yapılmakta ve bu belgeseller milyonlarca kişi tarafından izlenmektedir.


Takımların Belirli Dönemleri Belgeselleştirildi


Manchester United’ın ünlü 92 Sınıfı’nı anlatan 2013 yapımı belgesel, dünya çapında en çok bilinen yapımlardan biridir.

Ben Turner ve Gabe Turner’in yönetmenliğinde çekilen “The Class of 92”, 1992 yılında Manchester United A takımına çıkan David Beckham, Paul Scholes, Nicky Butt, Ryan Giggs, Gary Neville ve Phil Neville’ın takip eden yıllarda İngiliz kulübüne kazandırdıkları başarılardan bahsedilir.

Tıpkı 1992 Sınıfı belgeseli gibi İngiliz futbolunda bir takımın, bir dönemini mercek altına alan belgesellerden biri de 2015 yapımı “I Believe In Miracles”dır. Bir dönem Avrupa ve İngiliz futbolunun zirvesinde yer alan Notthingham Forrest’ın hikayesini beyaz perdeye yansıtan filmde, Brian Clough ve Peter Taylor’un liderliğindeki takımın 1979 ve 1980’deki Avrupa şampiyonlukları anlatılır.

Bunlara ek olarak; Kuzey Kore Milli Futbol Takımı’nın 1966 FIFA Dünya Kupası’na katılım sürecini merkezine alan 2001 yapımı “The Game of Their Lives”, Barcelona’nın Pep Guardiola dönemindeki dominasyonunu anlatan “Take The Ball, Pass The Ball”, Leeds United’ın yıllar sonra İngiltere Premier Lig’e çıkışını takip eden 2019 yapımı “Take Us Home: Leeds United”, futbol kulüplerinin tarihlerinde belirli bir öneme sahip dönemleri anlatan belgesellerden birkaçıdır.

Bu belgesellerin yanında Amazon Prime’ın yapımcılığını üstlendiği Ya Hep Ya Hiç (All lor Nothing) serisi de son yıllarda futbolseverler tarafından büyük bir ilgiyle takip edilmektedir.

Kulüplerin bir sezonuna odaklanan ve özel anlaşmalar sonucunda bir futbol takımının soyunma odası, masaj odası, teknik direktör ofisi, yemek salonu gibi çok çeşitli yerlerde çekimler yapılanan belgesel serisi, şu ana kadar 5 farklı takıma ayrı bölümler hazırlamıştır.

İlki 2018’de All lor Nothing: Manchester City” ile başlayan seride sonraki yıllarda “All lor Nothing: Tottenham Hotspur”, “All or Nothing: Brazil National Team”, “All lor Nothing: Juventus” ve “All or Nothing: Arsenal” bölümleri yayınlanmıştır.


Futbolcu Hikayeleri Beyaz Perdede


ESPN’nin 30’uncu yılına özel olarak hazırladığı “30 to 30” projesi kapsamında 2009 yılından itibaren 30 farklı yönetmen 30 farklı spor hikayesini sinemaya uyarladı.

Bu kapsamda Jeff Zimbalist ve Michael Zimbalist’in hazırladığı 2010 yapımı “The Two Escobars” belgeseli, dünya çapında büyük ilgi gördü.

IMDB listesinde 8,4 ile en yüksek puanlı futbol belgesellerinden biri olan belgesel, Kolombiya’da suç imparatoru olarak anılan Pablo Escobar ile onunla aynı soyadını taşıyan fakat Pablo Escobar ile herhangi bir ilgisi bulunmayan, Kolombiya Milli Futbol Takımı savunmacısı Andres Escobar’ın hayatlarının kesişim noktaları beyaz perdeye yansıtıldı.

Bu belgeselde olduğu gibi Güney Amerika futboluna odaklanan bir diğer yapım da birçoklarına göre dünyanın gelmiş geçmiş en büyük futbolcusu olarak gösterilen Diego Armando Maradona’nın hayatına odaklanıyordu.

2019 yapımı Asif Kapadia yönetmenliğindeki “Maradona” belgeseli, Arjantinli futbol ikonunun sansasyonel hayatını futbolseverlere beyaz perdede aktardı.


Tıpkı Maradona belgeselinde olduğu gibi birçok farklı futbol ikonunun hayatı da belgesellerde anlatıldı. Pele (Pele), Ferenc Puskas (The Real Puskas), Bobby Robson (Bobby Robson: More Than a Manager), Steven Gerrard (Make Us Dream), Toni Kroos (Kroos), Zlatan Ibrahimovic (Becoming Zlatan), Cristiano Ronaldo (Ronaldo) ve Lionel Messi’nin (Messi) hayat hikayeleri bunlardan en öne çıkanlarıydı.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page