top of page

Tarihin En İyi 10 FormasıTüm zamanların en iyi futbol formalarını sıralamak her zaman imrenilecek bir görev olmuştur peki ama nereden başlamak gerekir?

Modern dünyada artık her yıl 3 yeni forma, tek seferliğine kullanılan kıyafetler, uluslararası formalar, maç önü takımları, kaleci formaları ve daha birçoğu var. Son ikisini hariç tutarak, herhangi bir zamanda herhangi bir ülkede herhangi bir takımın giymiş olduğu ikonik formaları bulmak için futbol tarihine baktık.

FourFourTwo’dan Mark White, Conor Pope, Ryan Dabbs ve Matthew Ketchell’ın katkılarıyla tarihteki en iyi 100 formayı sıraladı.

İşte listenin ilk 10 sırasındaki ikonik formalar…


10. Arsenal: Deplasman, 1991-93


Yeni milenyumda futbol formaları sadeleşirken Arsenal’in 93’teki forması o dönem en kötülerden biri olarak ilan edildi. Ancak 20 yıl sonra ise bir klasik olarak damgalandı. Çünkü “muz” lakaplı bu forma, belki de modern formalara o günden atıfta bulunan ve Premier League’de dış saha forması dendiğinde ilk akla gelenlerden. Öyle ki hala Arsenal’in ürünleri arasında yer alıyor ve tamamen Topçular’a özgü.


9. Nijerya: Ev Sahibi, 2018


Bu forma, futbol takımlarının forma kültürünü sonsuza dek değiştiren bir üründü. 90’ların kartal tüylerinden ilham alan forma, futbol taraftarlığını aşan bir giysi oldu. Tüm forma üreticilerine, güvenli oynamanın aslında o kadar da güvenli olmadığını gösterdi. Nijerya’nın 2018 iç saha forması daha büyük bir koleksiyonunun ve daha büyük bir hareketin parçasıydı. Rusya’da bir kez giyilmesine rağmen bir modern sanat ürünü haline geldi.


8. Boca Juniors: Ev Sahibi, 1981


Efsaneye göre Boca, renklerini İsveç bayrağından almıştır. Bununla birlikte bazıları kendi versiyonlarının İskandinavları geride bıraktığını düşünebilir.


Diego Maradona, Barcelona’ya gitmeden önce bu ikonik kulüpte, bu formayla yarı Tanrı halinin mükemmel bir karışımıyla sahada koşturuyordu. Bu forma her zaman moda kalacak.


7. Liverpool: Ev Sahibi, 1993-95


Formanın tasarımı Liverpool kahramanlarını göğe yükselten Tanrı’nın ellerine benziyordu. Kırmızılar’ın tarih boyunca bazı çarpıcı formaları oldu ama bu gerçekten hepsini geride bıraktı. Forma üzerindeki üç şerit, beyazın ardındaki yeşil dokunuş, logoların formaya yerleşimi… Gerçekten çok muhteşemdi.


6. ABD: Deplasman, 1994


Tamamen Amerikalı olan firmanın on yıllardır ABD milli takım formalarını tasarlamasının aksine bu forma bir başka ünlü marka tarafından tasarlanmıştı. Amerika’da ironi yapmadıklarını kim söyledi?

“Murican Dünya Futbol Serisi” için yıldızlarla dolu özel maçta giyilen bu forma, dokusu ve mavi-kırmızı süslemeleriyle neredeyse bir kot gibiydi. Hala inanılmaz gözüküyor.


5. Borussia Dortmund: Ev Sahibi, 1995/96


Futbol formalarının giderek daha ticari bir ürüne dönüştüğü günlere rağmen Borussia Dortmund, deplasman formaları için bile asla siyah ve sarıdan sapmadı.


Her iki kolda da düz bir dilim halinde yer alan siyah eğrinin mükemmelliği, logoların yerleşimi ve florasan sarının birleşimiyle bu formayı kült haline getirdi.


4. Hollanda: Ev Sahibi, 1998


Eğer bu şaheseri Vincent van Gogh yaratmış olsaydı, eminiz ki bazı insanlar bunun ne kadar muhteşem olduğunu gördüğünde kaşlarını kaldırırlardı.


Klasik köşeli çift ayraçlar, ikonik bir V yaka, Hollanda’nın aslanlı rozeti ve onları bir araya getiren mükemmel turuncu gölge…Tüm bunlar formayı tek kelimeyle harika kılıyor.


3. Newcastle United: Ev Sahibi, 1995-97


Formadaki yaka tasarımı, Newcastle United’ın 1927’deki lig şampiyonluğunda Hughie Gallagher’ın giydiği stile bir övgü niteliğindeydi.


Bu forma 69 yıl sonra Manchester United karşısında galip gelen takımın üzerinde ünlendi. Newcastle United, 2 sezonu da Manchester United’ın gerisinde bitirdi ancak en azından çok şık görünüyorlardı.


2. Batı Almanya: Ev Sahibi, 1998-90


Efsaneye göre, formadaki modelin Batı Almanya’nın zaman çizelgesini temsil etmesi gerekiyordu. 1974’teki Dünya Kupası şampiyonluğuyla zirve yapan çizgi, 1978’de grupta elenmeleriyle en dibi gördü. Daha sonra 1990’da Batı Almanya ismiyle alınan son galibiyette zirveye ulaşan modelin dikleşmeden önceki seviyesi ise arka arkaya kaybedilen 2 finali temsil ediyordu. Güzel bir fikirdi…


Gerçek şu ki İtalya 90’da giyilen bu Alman deseninin bir anlamı olması gerekmiyor. Alman bayrağını 80’lerin göz alıcı ana renk tonlarıyla, 90’ların başındaki çokgen stili bağlayacak şekilde süsleyen bu çizgi hala, uluslararası futbol tarihindeki en ünlü olan geometrik dalgalı çizgi olma özelliğini taşıyor.


Forma ve tasarımın ne kadar harika olduğu Almanya logosunun beceriksizce yukarıya yerleştirilmesinden bile anlaşılıyor.


1. Danimarka: Ev Sahibi, 1986


Hiçbir futbol forması, herkesin ortak beğenisini kazanamazdı. Buna karşın 1986’da Danimarka’nın yarı yarıya bölünmüş forması, tam da bunu başardı. Nazik ince çizgiler ve saf kırmızı, hepsi aynı anda, 80’lerin televizyon ekranında sarsıcı ve göz kamaştırıcı… Hem minimal hem gösterişli.


Bu, tarihte başka hiçbir şeye benzemeyen bir futbol formasıydı ve onu kopyalayıp orijinalinden daha iyi yapmak tamamen imkansızdı. Danimarka bu formanın beyaz bir versiyonuyla 1986 Dünya Kupası’na gittiğinde aynı üretici firma Southampton ve Aston Villa’ya da benzer tasarımlar verdi. Buna karşın hiçbiri, bu modelin yarattığı etkiyi sağlayamadı.


Yaşlı Laudrup, Simonson ve Molby bu formayla yıkıcı bir şekilde tam gaz ilerlemişlerdi.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page