top of page

Trabzonspor 55 YaşındaGeçtiğimiz hafta sonu Türkiye Süper Kupası’nı kazanan Trabzonspor 55.yaşını kutluyor. Peki Trabzonspor nasıl oldu da Anadolu’nun en başarılı takımı haline geldi?


Aston Villa Etkisi


1962/63 sezonunun başında Türkiye Futbol Federasyonu, sporu tüm yurda yaymak amacıyla Anadolu illerinden takımların da Türkiye 1.ligine yükselmesi için teşvik edici projeler açıklamıştı.


Ancak iş Trabzon’a geldiği zaman şehirdeki İdmanocağı ile İdmangücü arasındaki rekabet bu iki takımın birleşmesine el vermiyordu. 1966 yılına gelindiğinde hala Trabzon şehrinin bir güç altında toplanamaması üzerine TFF, eğer birleşmezler ise iki takımın da hiçbir organizasyonda oynayamayacağını açıkladı. Bu gelişmeden sonra iki takım yanlarına ildeki diğer küçük takımları da alarak birleşti ve Trabzonspor kuruldu.


Renkler üzerinde anlaşma tam olarak sağlanamadı ve o dönemin İngiltere’de en güçlü takımı olan Aston Villa’dan örnek alınarak takımın renklerinin bordo mavi olmasına karar verildi.


İlk Şampiyonluklar


En alt kademeden en üste kadar kısa sürede yükselen Trabzonspor, Türkiye 1.Ligine ilk defa 1974/75 sezonunda mücadele etti ve 9.oldu. Ertesi sezon şampiyonluğa ulaşmayı başaran Trabzonspor, lige yükseldiği ikinci sezon şampiyon olarak büyük bir başarıya imza attı. 1976 Mayıs’ından 1984 Mayıs’ına kadar geçen dokuz sezonda altı kez şampiyon olmayı başaran Trabzonspor, Türkiye Ligi’ni uzun bir dönem domine etti.


Elde edilen şampiyonlukların ikisi Özkan Sümer’in teknik direktörlüğünde, dördü Ahmet Suat Özyazıcı’nın teknik direktörlüğünde geldi.


Altıncı şampiyonluğundan sonra yedinci şampiyonluğu için 1984’ten 2022’ye kadar beklemek zorunda kalan ve bu süreçte ligi 6 kez ikinci tamamlayan Trabzonspor, 2021/22 sezonunda Abdullah Avcı yönetiminde şampiyonluk hasretine son verdi ve sezonu şampiyon olarak tamamladı.


Avrupa’da Trabzon


1977 yılından beri Avrupa kupalarında mücadele eden Trabzonspor, toplam 139 maçta 51 galibiyet, 35 beraberlik ve 53 mağlubiyet aldı. 182 gol atan Trabzonspor, kalesinde ise 197 gol gördü.


Bu sezon da Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek olan Trabzonspor, play-off turunda gelecek rakibini eleyip gruplara kalmak istiyor.


Kupa Karnesi


Kurulduğundan itibaren Türkiye’de kupa mücadelelerinde hep iddialı olan Trabzon temsilcisi, müzesinde 7 Süper Lig Şampiyonluğu, 9 Türkiye Kupası, 10 Türkiye Süper Kupası bulunduruyor.


55 yıldır Türkiye’de futbol denince ilk akla gelen takımlardan biri olan Trabzonspor, şehir halkının futbola olan bağlılığı sayesinde en üst seviyede kalmaya devam ediyor.


0 yorum

Comments


bottom of page