top of page

Futbolda Yaşın Önemi Giderek Azalıyor“Yaş, benim için sadece bir sayıdan ibaret.”


Dünya futbolunun en prestijli ödüllerinden olan Ballon d’Or’un 2022 yılındaki sahibi Karim Benzema, ödül konuşmasında bu sözleri sarf etti. Real Madrid ve Fransa milli takımının yıldız forveti, kariyerindeki ilk Ballon d’Or’u aldığında 34 yaşındaydı.

Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi haricinde son 15 yılda bu ödülü kazanan 3.futbolcu olan Karim Benzema (diğer ikisi Luka Modric ve Kaka Leite), bir başka ilginç istatistiği de öne çıkardı.

Karim Benzema’nın Ballon d’Or almasıyla birlikte, bireysel bazda futbolun en prestijli ödülü son 6 yılda 6.kez 30 yaş ve üzeri futbolculara gitti.

Bu da bir kez daha futbol yaşın, tıpkı Karim Benzema’nın sözlerinde olduğu gibi sadece bir sayıdan ibaret olduğunu hatırlattı.2000’li Yılların Kazananları


2000’li yıllarda, tıpkı futbola olduğu gibi Ballon d’Or ödülüne da Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo’nun rekabeti damga vurdu. Bu iki oyuncu verilen 21 ödülün (2020 yılında pandemi sebebiyle ödül verilmedi), 12’sinin sahibi oldu.

Öte yandan henüz Ronaldo ve Messi’nin genç potansiyeller olduğu yıllarda, ödül birçok büyük yıldıza verildi.

2000 yılında yeni milenyumun ilk Ballon d’Or’u Real Madrid’in yeni yıldızı Luis Figo’nun ellerinde yükseldi. 28 yaşındaki Luis Figo, bu ödülü kazandığı günlerde Barcelona’dan sansasyonel bir şekilde Real Madrid’e transfer olmuştu.

33 yaşına kadar Real Madrid forması giyen Portekizli, daha sonra Inter’e transfer olmuş ve 2009’da 27 yaşındayken kariyerini sonlandırmıştı.

Luis Figo’dan 1 yıl sonra ise bir İngiliz, son kez Ballon d’Or ödülünü kazanacaktı. Liverpool ve İngilizlerin modern dönemde bekledikleri süper yıldız kalıbına uyan (en azından o günlerde) Michael Owen, 22 yaşında çok genç bir döneminde ödülün sahibi oldu.

Ballon d’Or aldıktan sonra yaşadığı sakatlıkların da etkisiyle bir daha o seviyeye çıkamayan Michael Owen, Real Madrid, Newcastle United, Manchester United ve Stoke City formaları giydikten sonra 34 yaşında futbolu bıraktı.

Tıpkı Michael Owen gibi kariyeri sakatlıklardan etkilenen bir başka isim ise 2002 Ballon d’Or’un sahibi Ronaldo Nazario olmuştu. Barcelona ve Inter dönemlerinde adı, gelmiş geçmiş en iyi futbolcular listesinde anılan Ronaldo, yaşadığı büyük sakatlığın ardından 2002 yılında çok üst düzey bir performans sergilemeyi başardı. Real Madrid ve Brezilya milli takımıyla kazandıkları ona Ballon d’Or’u getirirken, o seviyede bile birçok kişi Ronaldo’nun prime döneminden uzakta olduğu konusunda hemfikirdi.


2003 yılında Ballon d’Or birkaç yılın ardından 30 yaş sınırındaki bir oyuncuya gitmişti. Juventus’ta izleyenleri kendine hayran bırakan Pavel Nedved, o dönemde ödülün en yaşlı kazananlarından biri sayılıyordu.

2004’te Andriy Shevchenko, kazananlar listesini bir yıllık aranın ardından 30 yaşın altına indirdi. 28 yaşındaki AC Milan golcüsü, 36 yaşında futbolu bırakana kadar sergilediği en göz alıcı performansı Ballon d’Or ile taçlandırmıştı.

Ronaldinho’nun 25 yaşında bu ödülü alması ise kimseyi şaşırtmamıştı. Barcelona ve Brezilya milli takımının yıldızı, döneminin en iyisi olmasının yanında tam bir futbol ikonuydu. 38 yaşında futbolu bıraktığı günden yıllar sonra bile hala en popüler futbol figürlerinden olmayı başaran Ronaldinho, futbolun eğlenceli yanını temsil ediyordu.


2006 FIFA Dünya Kupası şampiyonu İtalya’nın kaptanlarından Fabio Cannavaro, ödülün modern tarihinde bir ilki başarmış ve Ballon d’Or’u bir savunma oyuncusu olarak kazanmıştı. Cannavaro’dan sonra ödül bir daha hiçbir savunma oyuncusu veya kaleci tarafından kazanılamadı. İtalyan kaptan, bu ilki gerçekleştirdiğinde 33 yaşındaydı ve 2000’li yılların en yaşlı kazananı unvanını da elde etmişti.

Tıpkı Ronaldinho gibi 25 yaşında bu prestije layık görülen Kaka da AC Milan’daki inanılmaz performansıyla kafalarda soru işareti bırakmıyordu. İtalya’dan ayrıldığı ilk günden sonra bir daha eskisi gibi olamayan yıldız oyuncu, 35 yaşında sahalara ABD’de veda etti.


Ödüle 30 Yaş Üstü Futbolcular Damga Vurdu


2016 yılında kariyerinin 4. Ballon d’Or ödülünü kazanan Cristiano Ronaldo, 31 yaşında elde ettiği bu başarıyı 32 yaşında, 2017’deki ödülü kazanarak da tekrarladı.

Şu anda 37 yaşında, birçok büyük yıldızın futbolu bıraktığı dönemde, Manchester United’da oynamayı ve Premier League’de geçen sezon takımının en golcüsü olmayı başaran Cristiano Ronaldo, futbolcuların fiziksel seviyesinin hangi noktaya gelebileceğini en uç örneklerinden biri olarak kabul ediliyor.

Ronaldo’nun 2 yıllık serisini 2018’de bozan Luka Modric, 33 yaşında kazandığı ödülle 10 yıllık Messi-Ronaldo hegemonyasını bitirmişti.

Geçtiğimiz sezon La Liga ve UEFA Şampiyonlar Ligi şampiyonu olan Real Madrid’in değişmezlerinden olan Luka Modric, profesyonelliğin en büyük örneklerinden birini göstererek futbol hayatını istikrarlı şekilde devam ettiriyor.

Lionel Messi, 2019 ve 2021’de 32 ve 34 yaşlarında Ballon d’Or koleksiyonuna 6 ve 7.ödülünü eklerken Paris Saint Germain ile bu günlerde goller atıp asistler yapıyor.

Arjantinli yıldız, 2022 FIFA Dünya Kupası’nda ise kariyeri boyunca çok tartışılan Dünya Kupası şampiyonluğu için takımının en büyük kozlarından biri olarak gösteriliyor.

Tüm bu oyuncular, kendilerinden önce gelen büyük yıldızların futbola veda ettiği yaşlarda kazanmayı ve oyuna olan tutkularını her sahaya çıktıklarından tekrar kanıtlıyor.


0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page